Ceny znów w górę. Na Święta zdrożeją karpie

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mogą nas sporo kosztować. Wczoraj pisaliśmy o drożejącej żywności, dziś okazuje się, że wzrośnie też cena karpia – nawet o 10 proc. Jak informuje TVP Info,  "rybacy nie mają wyjścia jak tylko podnieść ceny, bo w górę poszły też koszty produkcji. Głównie paliwo i pasza. Na pocieszenie warto dodać, że ryb na pewno nie zabraknie.

W większości stawy hodowlane są już puste. To znak, że sezon powoli dobiega końca. Dorosłe karpie, które w tym roku trafią na wigilijne stoły przechowywane są już w mniejszych zbiornikach z bieżącą wodą.

Teraz ryby będą się opijały tej wody, tu będą dochodziły do najlepszej formy, a mięso do jakości – tłumaczy Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp”.

Pojedyncze, trzyletnie sztuki osiągają nawet dwa kilogramy. Tak duży przyrost świadczy o dobrej kondycji ryb. Jak zapewniają rybacy, karpi na pewno w tym roku nie zabraknie. Rodzima produkcja w zupełności zaspokoi krajowy rynek.

Dokładną ilość wyhodowanych w tym roku karpi poznamy tak naprawdę dopiero za dwa tygodnie, kiedy to skończą się odłowy karpi. Według wstępnych szacunków w tym sezonie odłowimy 15 tysięcy ton.

To co prawda średni wynik, ale przy rosnących kosztach produkcji to i tak nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że do żywienia karpi zamiast tańszych pasz przemysłowych, od lat stosuje się zboże, które jest w tej chwili wyjątkowo drogie.

– Właśnie to zmusi nas do zweryfikowania cenników w tym roku – mówi Marek Adamus prezes Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Niemodlinie w województwie opolskim.

Do tego należy dodać wysokie koszty robocizny i rekordowo drogie paliwo. Zdaniem rybaków, wzrostów tak czy inaczej nie da się uniknąć.

– Są to czynniki już wpływające na cenę karpi, a prawdopodobnie będzie ona o 10 proc. wyższa od ubiegłorocznej i w hurcie co najmniej 11 złotych cena będzie się utrzymywać
– stwierdza Zbigniew Szczepański.

W rezultacie kilogram ryb tuż przed świętami może kosztować w sklepach od 13 do 15 złotych. W supermarketach pewnie będzie taniej".

Źródło: Radosław Bełkot, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here