Chciał kupić ciągnik rolniczy i stracił prawie 70 000 EUR!

Policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując czas zwiększonej ilości zakupów internetowych, chęci zaoszczędzenia, nasze roztargnienie czy też brak możliwości obejrzenia na żywo przedmiotów, które chcemy kupić, próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.

Chciał kupić ciągnik rolniczy i stracił prawie 70 000 EUR!

Mężczyzna stracił prawie 70000 EUR

Każdy z nas lubi zamawiać usługi czy robić zakupy przez internet, a szczególnie siedząc w zaciszu domowym. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia,  roztargnienie czy też brak możliwości obejrzenia na żywo przedmiotów, które planujemy kupić, wykorzystują oszuści. Tak też było w przypadku mieszkańca powiatu iławskiego, który chciał kupić ciągnik rolniczy. Mężczyzna zobaczył interesującą go ofertę na jednym z zagranicznych portali aukcyjnych. Pokrzywdzony nie miał jednak możliwości obejrzenia ciągnika przed zakupem. Dlatego wpłacił pieniądze po czym wysłał po niego kierowcę. Kiedy ten przyjechał na miejsce okazało się, że nikt nie sprzedaje sprzętu rolniczego o czym poinformował znajomego.  W związku z powyższym mieszkaniec powiatu iławskiego o wszystkim poinformował policjantów. Mężczyzna stracił prawie 70 000 EUR.

Jak widzimy to kolejne przykłady oszustw za pomocą internetu w ostatnim czasie. Legendy mogą być różne, bo sprawcy wymyślają to coraz to nowsze metody oszustwa, jednak cel jest zawsze ten sam – osiągnąć zysk cudzym kosztem.

Policja ostrzega!


·     Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
·     Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
·     Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
·     Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
·     Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol
      zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
·     Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji.
·     Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
·     Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na „ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcje
      płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „ZA POBRANIEM”.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112.Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics