Choroby i szkodniki już w natarciu. Co słychać w oziminach?

Oziminy na dobre obudziły się z zimowego snu. Ich stan fitosanitarny prezentuje się na razie całkiem dobrze, ale trzeba monitorować uprawy, bo choroby już dają o sobie znać. Wcześniej niż zazwyczaj pojawiły się także szkodniki.

rolnik, rolnictwo, Procam, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, Mączniak prawdziwy, septorioza paskowana, rdza brunatna, rynchosporioza, oziminy, stan ozimin, rzepak, zboża, pszenica

Stan ozimin

W uprawach zbóż już można zauważyć pierwsze objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw czy septoriozę paskowaną liści. Choroby pojawiły się wcześniej niż zazwyczaj, bo od połowy lutego sprzyja im ciepła, jak na te porę roku, pogoda. Konieczny będzie zabieg w terminie T1.

– Stwierdzamy także występowanie paskowanej liści, rdzy brunatnej oraz łamliwości podstawy źdźbła. Nie zapominajmy o jęczmieniach, gdzie infekcje plamistości siatkowej oraz rynchosporiozy jak na ten czas są dość duże – informują eksperci z Procam.

Dają o sobie znać również szkodniki, które w zbożach i w rzepaku pojawiły się wcześniej niż zazwyczaj. Jak informują doradcy Procam lokalnie w zbożach żeruje ploniarka zbożówka i śmietka zbożowa. Z kolei w rzepaku już pojawiły się chowacze łodygowe: brukwiaczek i czterozębny.

– W szczególności chowacz brukwiaczek już w ten weekend może bardzo intensywnie przyspieszyć. Należy na bieżąco monitorować pola i w zależności od kształtowania się sumy temperatur efektywnych, jak i wilgotności powietrza, odpowiednio reagować – czytamy w komunikacie Procam.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Procam, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here