Chwastobójcza kapsuła przyszłości – AVATAR 293 ZC

Ziemniak należy do roślin gdzie poziom zachwaszczenia wywiera decydujący wpływ na ostateczny plon. Kształtowanie plonu jest w dużej mierze uzależnione od zabiegów odchwaszczających.

Chwasty stanowią konkurencję dla bulw w pobieraniu składników pokarmowych, wody, światła powodując jednocześnie ich uszkodzenie oraz utrudniając zbiór. W konsekwencji złej agrotechniki oraz nieprawidłowej ochrony herbicydowej plon na wskutek bardzo dużego zachwaszczenia może ulegnąć redukcji od 10 do 70%.
 

Stosowanie zabiegów chemicznych lub mechaniczno – chemicznych oddziałuje korzystnie na plonowanie ziemniaka w wyniku eliminacji lub znacznej redukcji chwastów. Problem odpowiedniego pielęgnowania ziemniaka jest znaczący, ponieważ na prawie połowie plantacji rolniczych w Polsce występuje duży poziom zachwaszczenia. W literaturze naukowej można znaleźć prace informujące o występowaniu 46 gatunków chwastów, jako dominujących na plantacjach ziemniaka. Wykazano również, że istnieje ścisła zależność plonu bulw od masy i liczby chwastów występujących na plantacji.

Firma F&N Agro Polska Sp. Z o.o. będąc importerem środków ochrony roślin dwóch międzynarodowych koncernów chemicznych FMC Corporation oraz NUFARM chcąc zapewnić kompleksowe rozwiązanie w walce z zachwaszczeniem wprowadza w sezonie 2014 na Polski rynek najwyższej jakości herbicyd ziemniaczany AVATAR 293 ZC. 

Wykorzystana technologia produkcji umożliwiła uzyskanie kompleksowego herbicydu przy wzajemnym synergicznym działaniu dwóch substancji aktywnych:

CHLOMAZONU – 60g w 1 litrze środka
    oraz
METRYBUZYNY – 233g w 1 litrze środka

Mechanizm zawartych dwóch substancji aktywnych w preparacie AVATAR 293 ZC polega jednocześnie na wzajemnym, kompleksowym działaniu. Chlomazon jest absorbowany przez korzenie i część podliścieniową roślin, hamując syntezę barwników w roślinach. Z kolei metrybuzyna jest pobierana przez korzenie i liście, hamując proces fotosyntezy. Doskonałym uzupełnieniem synergii substancji aktywnych zawartych w preparacie AVATAR 293 ZC jest jego formulacja, co przestawia schemat 1.

 

\"\"

 


AVATAR 293 ZC = SC + CS

Formulacja ZC stanowi stabilną, płynną zawiesinę mikrokapsuł chlomazonu i cząstek stałych metryzbuzyny.
Powyższa ’’kosmiczna’’ formulacja ZC stanowi kluczowe znaczenie o sukcesie skuteczności AVATARA 293 ZC. Należy jednocześnie zaznaczyć, że na gruntach w danym roku stosowania preparatu AVATAR 293 ZC można uprawiać zboża ozime gdzie mogą wystąpić przemijające przebarwienia jednakże bez istotnego wpływu na plon. W przypadku wcześniejszego zaorania plantacji opryskiwanej środkiem AVATAR 293 ZC (w wyniku wymarznięcia roślin lub uszkodzenia przez choroby i szkodniki) po wykonaniu orki na głębokość, co najmniej 15 cm na polu tym można uprawiać rośliny motylkowe.

Firma F&N Agro Polska Sp. z o.o. wprowadzając na rynek Polski do walki z chwastami herbicyd AVATAR 293 ZC dostarcza polskim producentom ziemniaka kompleksowe rozwiązanie potwierdzone licznymi wdrożeniami oraz badaniami w najważniejszych ośrodkach naukowych w Polsce. Umożliwiło to dobranie odpowiedniej dawki preparatu oraz określenie zestawu zwalczanych chwastów. 

AVATAR 293 ZC
Zalecana dawka: 1,5 l/ha
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Herbicyd AVATAR 293 ZC należy stosować przed wschodami ziemniaka, po obredleniu i ostatecznym ukształtowaniu redlin. Dla zapewnienia najlepszej skuteczności działania środka zabieg wykonać natychmiast po ostatnim obredleniu, na około 7 dni przed ukazaniem się pierwszych wschodów roślin ziemniaka. Jednorazowa dawka herbicydu AVATAR 293 ZC umożliwia kompleksowe zwalczanie uporczywych chwastów w uprawie ziemniaka. Skuteczność ’’chwastobójczej kapsuły’’, czyli odpowiedniej proporcji, synergizmu dwóch substancji aktywnych oraz ’’kosmicznej’’ formulacji ZC przedstawia poniższa tabela ukazująca porównanie AVATARA 293 ZC do popularnych związków chemicznych wykorzystywanych w zwalczaniu zachwaszczenia w uprawie ziemniaka.

Tabela 1. Porównanie spektrum zwalczanych chwastów przez preparaty zwierające w swoim składzie tylko metrybuzynę lub tylko chlomazon w stosunku do herbicydu AVATAR 293 ZC

 

\"\"

 

Jak wynika z przeprowadzonych badań oraz zestawienia w powyższej tabeli herbicyd AVATAR 293 ZC stanowi kompleksowe rozwiązanie dla producentów ziemniaka. Poprzez posiadanie w swym składzie dwóch substancji aktywnych, unikalnej ‘‘kosmicznej’’ formulacji ZC, krótkiego okresu karencji 42 dni oraz co najważniejsze szerokiego spektrum zwalczanych chwastów AVATAR 293 ZC jest najnowszej generacji preparatem chwastobójczym do przedwschodowego zwalczania chwastów w ziemniakach.

Źródło i foto: FN Agro

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics