Chwościk atakuje buraki. Konieczny kolejny oprysk fungicydem

Obecne warunki pogodowe po ubiegłotygodniowych deszczach sprzyjają szybkiemu rozwojowi chwościka buraka, co jest widoczne także na wielu plantacjach objętych w tym roku monitoringiem. 

Chwościk atakuje buraki. Konieczny kolejny oprysk fungicydem

W związku z tym niezwłoczne jest wykonanie drugiego zabiegu lub  kolejnego jeżeli od ostatniego oprysku fungicydem systemicznym minął okres ok. 3 tygodni. Skuteczność zwalczania chwościka buraka zwiększa zastosowanie dodatkowo adiuwanta  Lewar pH Fungi  oraz preparatów działających kontaktowo – zawierających miedź, siarkę np. Plonuran, Pro Siarka, Yukon.

Pierwsze objawy chwościka buraka widoczne są w postaci okrągłych, dwubarwnych plam o średnicy od 3 do 5 mm pojawiających się na najstarszych liściach. Początkowo środek plam jest koloru białego, ale z czasem przybiera barwę szarą. Obwódka plam jest najczęściej koloru czerwonego lub szaro-brunatnego. Silnie porażone fragmenty liści lub całe liście z czasem żółkną, a kiedy porażone zostanie ok. 50% ich powierzchni, wówczas zasychają.

Brak skutecznego zwalczania chwościka prowadzi do wymiernych strat plonu cukru, a tym samym mniejszych przychodów z uprawy buraka – przykładem jest szczególnie rok 2020.

Źródło: LIZ

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,953ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE