Ciągniki znów pod kreską

Kwiecień 2017 roku zakończył się rejestracją 723 nowych ciągników rolniczych, jest to wynik gorszy od marcowego o 18%. Spadek jest również widoczny w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, kiedy zarejestrowano 832 ciągniki. W tym przypadku sprzedaż była gorsza o 13% – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

\"rolnik,

– Po chwilowym wzroście związanym z początkiem sezonu, mamy powrót do tendencji spadkowej. Początek drugiego kwartału tego roku nie pozostawia złudzeń – mniejsza sprzedaż na rynku ciągników rolniczych jest zauważalna, pierwszy miesiąc drugiego kwartału ponownie zakończył się gorszym wynikiem niż w roku poprzednim. Jeśli porównamy analogiczne okresy 2016 i 2017 r., również zauważymy spadek wynoszący 6%. Nic nie wskazuje na to, żeby tendencja spadkowa miała się odwrócić – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Rywalizacja o drugie miejsce

Niezmiennie od wielu miesięcy pozycję lidera sprzedaży zajmuje New Holland, który w kwietniu tego roku odnotował sprzedaż 142 ciągników. Lider zestawienia zaliczył co prawda 12% spadek w porównaniu z marcem, jednak uzyskał lepszy o 6% wynik od tego osiągniętego w kwietniu 2016 r.

Symboliczną setkę przekroczył również John Deere, który wyprzedził Kubotę oraz Zetora, pozbawiając tym samym czeskiego producenta miejsca na podium. Sprzedaż na poziomie 101 sztuk oznacza dla producenta zielono-żółtych ciągników 10% wzrost w porównaniu do marca 2017 roku. Ciągle jest to jednak wynik o 20% gorszy od tego osiągniętego w kwietniu 2016 roku.

Na trzecie miejsce wróciła japońska Kubota, która w kwietniu sprzedała 76 sztuk, spadek ilości rejestracji w ujęciu miesięcznym wynosi więc 30%. Wynik ten był również gorszy od analogicznego okresu roku ubiegłego o 15%.

\"\" \"\"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polski ciągnik przekracza setkę

Ursus C380 ponownie zajął pierwszą lokatę w zestawieniu najpopulatniejszych modeli ciągników rolniczych, sprzedaż tego traktora utrzymuje się na stale wysokim poziomie, w omawianym miesiącu zarejestrowano 26 takich ciągników. Od początku roku do klientów wyjechało już 116 odświeżonych wersji C380 – żaden inny model nie przekroczył jeszcze granicy 100 egzemplarzy.

Zetor utrzymał w kwietniu sprzedaż rejestracji modelu Major 80 na poziomie 23 sztuk, taki wynik pozwolił czeskiemu ciągnikowi wrócić na drugą lokatę w rankingu modeli.

Najpopularniejszym modelem New Holland był w kwietniu TD 5.85, w omawianym okresie do klientów wyjechały 22 takie ciągniki. Taka sprzedaż zagwarantowała niebiesko-żółtemu ciągnikowi trzecią pozycję w zestawieniu.

Spadki sprzedaży w regionach

Największą ilość rejestracji ponownie odnotowano w województwie mazowieckim, 118 ciągników rolniczych z mazowieckimi rejestracjami wyjechało w kwietniu do klientów, jest to 28% spadek w porównaniu z marcem tego roku.

Mniejsza ilość rejestracji nie zagroziła jednak pozycji lidera zestawienia, drugą lokatę w rankingu zajęło województwo łódzkie z 74 rejestracjami. Województwo osiągnęło wyższą lokatę niż przed miesiącem (kiedy nie znalazło się na podium) pomimo 10% spadku ilości rejestracji w regionie.

Trzecie miejsce uzyskało w kwietniu Podlasie z 70 rejestracjami, wynik ten był niższy od osiągniętego w marcu o 21%, nie spowodował jednak spadku lokaty omawianego regionu w zestawieniu województw.


*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here