Ciśnieniowe czy higrosterowane?

Jakie nawiewniki okienne będą lepsze – ciśnieniowe czy higrosterowane? Jak czytamy na www.e-okna.pl, "nawiewniki ciśnieniowe dostarczają świeże i usuwają zużyte powietrze w wymaganej ilości, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza wewnątrz. Jednocześnie chronią w okresie zimowym przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń i zużyciem energii na ogrzewanie.

Największym problemem w krajach znajdujących się w podobnej strefie klimatycznej jak Polska są relatywnie wysokie koszty ogrzewania i powiązanej z nim wentylacji. Nawiewniki ciśnieniowe spełniają swoją funkcję dzięki swoim właściwościom.

Ważna jest zdolność do ograniczania strat energetycznych przez zabezpieczenie przed nadmierną wentylacją – wychłodzeniem mieszkania.

Wentylacja nadmierna (ucieczka ciepła) – mamy z nią do czynienia najczęściej przy dużym spadku temperatury na zewnątrz. Wówczas ciąg w kominie wentylacyjnym (podciśnienie) jest większy niż ten przewidywany przez projektanta. Dla typowych warunków pracy nawiewnika (według polskich standardów) przyjmuje się różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku na poziomie 10 Pa (dla porównania w Holandii są to tylko 2 Pa). Z problemem wentylacji mieszkań mamy do czynienia w zasadzie tylko w sezonie grzewczym, w pozostałej części roku okna są po prostu otwierane i nawiewniki nie są wówczas konieczne.

Nawiewniki ciśnieniowe mają też zdolność do samoczynnego dostosowywania ilości powietrza nawiewanego
(i usuwanego) do położenia lokalu mieszkalnego w budynku wielopiętrowym.
Chodzi o to, aby wszystkim lokalom o podobnej architekturze, usytuowanym w tej samej klatce schodowej, zapewnić podobny komfort wentylacyjny, np. by uniknąć ich przechłodzenia. Poziom podciśnienia na nawiewniku związany jest w okresie zimowym głównie z wysokością komina wentylacyjnego (czyli piętra, na którym usytuowany jest lokal). Przy sterowaniu innym niż ciśnieniowe, np. higrosterowaniu lub nawiewnikach z ręczną regulacją poziomu otwarcia, nie da się zapewnić porównywalnych warunków klimatycznych we wszystkich mieszkaniach. Lokal na parterze danego budynku 4-piętrowego będzie miał kilkakrotnie wyższą wymianę powietrza niż podobny na ostatnim piętrze. Ilość nawiewników dobierana jest najczęściej według kubatury lokalu, a nie rzeczywistych warunków pracy nawiewnika, takich jak podciśnienie, wysokość komina wentylacji grawitacyjnej, zmiennych wiatrów, itd. Obowiązkowe w Polsce budowanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w łazience i w kuchni umożliwia stosowanie i skuteczne działanie tych urządzeń po zamontowaniu w istniejącej stolarce okiennej.

Montaż nawiewnika ciśnieniowego

Ciśnieniowe nawiewniki okienne montuje się podobnie, jak pozostałe rodzaje nawiewników okiennych. W niektórych produktach wysokość czerpni powietrza nie pozwala na ich montaż w skrzydle okna drewnianego i wymusza usytuowanie kompletnego urządzenia (czerpnia + regulator nawiewu) w ościeżnicy okna. Parametry akustyczne, jakie zapewniają nawiewniki ciśnieniowe dostępne na polskim rynku, w zależności od modelu, mieszczą się w zakresie od 32 do 41 dB.

Wpływ temperatury powietrza zewnętrznego na pracę nawiewnika ciśnieniowego

Temperatura powietrza zewnętrznego nie ma bezpośredniego wpływu na poprawną pracę nawiewnika ciśnieniowego. Natomiast uwzględniając współdziałanie nawiewnika z kanałem wentylacji grawitacyjnej, obowiązuje zasada – im niższa temperatura powietrza zewnętrznego, tym bardziej zauważalne jest ochronne i energooszczędne działanie nawiewnika (ogranicza nawiew niechcianego powietrza).

Przewaga nawiewnika ciśnieniowego nad higrosterowanym

Nawiewniki ciśnieniowe zapewniają stabilne warunki mikroklimatu wewnętrznego, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nie dopuszczają bowiem do powstawania i utrzymywania się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza w pomieszczeniu (braku tlenu, nadmiaru dwutlenku węgla, tlenku węgla, zapachów, dymu papierosowego i produktów przemiany materii itp.). Co ważne, zapobiegają występowaniu negatywnych skutków złej wentylacji. Z uwagi na konieczność usytuowania elementu regulującego przepływ w nawiewnikach higrosterowanych po stronie wewnętrznej okna, regulatory nawiewu w takich konstrukcjach mają dość duże rozmiary i szpecą okno.

Trendy stosowania nawiewników ciśnieniowych w krajach Europy Zachodniej

Systemy wentylacji mieszkań i obiektów publicznych oparte na rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii są tym lepsze, im niższym kosztem przyczyniają się do tych oszczędności. W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe są rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od higrosterowanych – nawiewników tego drugiego rodzaju nie stosuje się w budownictwie skandynawskim czy brytyjskim (wilgoć stanowi tu największy problem). To w tych obszarach Europy powstawały standardy wentylacyjne i tam określany jest też kierunek dalszego rozwoju techniki wentylacji". Nawiewniki ciśnieniowe cieszą się większą popularnością.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Bogdan Konopka: Sytuacja związana z występowaniem grypy ptaków w Polsce jest bardzo poważna

Błyskawicznie rośnie liczba ognisk ptasiej grypy. W ubiegłym roku potwierdzono 51 ognisk grypy ptaków, w tym w połowie kwietnia mamy już 164 ogniska.  Czy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE