Cisza nocna na polu

Choć wciąż środek zimy, niektórzy już się martwią co to będzie w środku lata – czytamy na stronie www.tvn24.pl. Wielkopolska Izba Rolnicza napisała do MSWiA list, w którym prosi, by ktoś poszedł po rozum do głowy i anulował mandat za zakłócanie ciszy nocnej dla rolnika, który po zmroku na swoim traktorze prowadził intensywne prace polowe. Izba apeluje, by zanim ciągniki znów wyjadą na pola i znowu posypią się mandaty, ktoś zrobił wokół sprawy stosowny… hałas.

– 22 godzina latem na wsi, to nie jest jakaś późna pora. Także tu jeszcze tętni życie – mówi Jan Bojarzyński, rolnik ze wsi Rudka. Niektórzy zrozumieć tego jednak nie chcą. – Zwrócił się do nas rolnik na którego nałożono grzywnę w wysokości 200 złotych za prace polowe w porze nocnej – mówi Wojciech Lignowski, prawnik Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Izba była tym co najmniej zdziwiona – bo na wsi życie toczy się nie według zegara, ale według pory roku i pogody. – Nieraz na przykład idzie kosić do piątej rana, a o ósmej rano pada deszcz – i stoi się trzy, cztery dni – tłumaczy Andrzej Stachowiak, rolnik ze wsi Bolechowo.

Izba listy pisze

Izba napisała więc do ministra spraw wewnętrznych: „Nie może być uznany za wybryk czyn, który nie tylko, iż nie koliduje w rażący sposób z obowiązującymi (…) normami zachowania się, ale wręcz wzbudza – w odbiorze powszechnym – oceny akceptacji, choćby milczącej zgody, aprobaty, podziwu lub uznania”.

Z oceną Izby zgadzają się specjaliści od mechanizacji rolnictwa. – Myślę, że funkcjonariusze policji postąpili zbyt pośpiesznie, nie należało karać rolnika mandatem – mówi Karol Wesołowski z Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Drzymały w Poznaniu.

Co na to ministerstwo? Zapewnia, że już podjęło odpowiednie kroki w tej sprawie. – Poprosiliśmy Komendę Główną Policji, żeby policjanci podchodzili do tych spraw indywidualnie – czyli po prostu tam na miejscu ją wyjaśnili – podkreśla Małgorzata Woźniak z MSWiA.

Sami policjanci mówią, że dla sportu traktorów nie ścigają i ktoś na nocnego rolnika musiał donieść. Na przykład nowy sąsiad szukający na wsi ciszy, spokoju i odpoczynku od głośnego miasta.

Źródło: TVN24, www.tvn24.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here