Cła zaporowe na rosyjskie zboża zaczną obowiązywać od lipca

Rada Europejska przyjęła 30-maja 2024 roku rozporządzenie, którego celem jest nakładanie zaporowych ceł na produkty zbożowe przywożone z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie zwiększa cła na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne od Rosji i Białorusi do wysokości, która w praktyce wstrzyma import tych produktów.

Rozporządzenie zwiększa taryfy przywozowe na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także granulki z buraków i suszonego groszku z Federacji Rosyjskiej, a także z Białorusi, za co obecnie importerzy nie płacą żadnych taryf lub są one niskie.

Ograniczenia nie dotyczą tranzytu

Rozporządzenie dotyczy produktów pochodzących lub wywożonych bezpośrednio lub pośrednio z Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białorusi do UE. Nie ma ono wpływu na tranzyt przez UE z obu krajów do państw trzecich.

Nowe cła mają powstrzymać import zboża z Rosji i Białorusi do UE

Podjęte środki zapobiegną destabilizacji unijnego rynku zbóż, powstrzymają rosyjski wywóz nielegalnie zawłaszczanego zboża wyprodukowanego na terytorium Ukrainy i uniemożliwią Rosji wykorzystanie dochodów z eksportu do UE w celu sfinansowania wojny agresji wobec Ukrainy. Jest to kolejny sposób, w jaki UE wykazuje stałe wsparcie dla Ukrainy.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

W sezonie 2023/24 Rosja znajduje się w gronie największych dostawców zbóż do UE

Dane KE pokazują, że Rosja w tym sezonie mieści się w pierwszej piątce największych dostawców do UE: pszenicy miękkiej (341 tys. ton), durum (442 tys. ton), jęczmienia (59 tys. ton), kukurydzy (312 tys. ton) i jest największym dostawcą żyta (182 tys. ton) oraz sorgo (3 tys. ton).

Źródło: Rada Europejska, KE, Andrzej Bąk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics