Co czeka polskich producentów drobiu w 2018 r.?

Zdaniem analityków, w rozpoczynającym się właśnie roku, rozwój branży drobiarskiej nieco wyhamuje.

rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, portal rolny, eksport drobiu, cena brojlera, drób, spożycie drobiu, BGŻ BNP Paribas


W 2018 r. sektor drobiarski w Polsce nadal będzie się rozwijał, jednak w mniej dynamicznym tempie, niż miało to miejsce w ciągu ostatnich 5 lat.

Czy producenci drobiu mogą liczyć na wyższe cen skupu żywca? Analitycy BGŻ BNP Paribas rozwiewają te nadzieje. Ich zdaniem nie należy spodziewać się wzrostu cen. Przeciętnie w 2017 r. kurczęta brojlery skupowano po 3,32 zł/kg.

W 2018 roku na sektor drobiarski czeka też sporo wyzwań.

– Są to chociażby proponowane zmiany prawne (m.in. zakaz uboju rytualnego, zakaz stosowania pasz GMO), zmiany preferencji konsumentów (m.in. nacisk na poprawę dobrostanu zwierząt, patriotyzm konsumencki), a także coraz silniejsza konkurencja kosztowa ze strony pozaunijnych producentów drobiu – wyjaśnia Magdalena Kowalewska z BGŻ BNP Paribas. Jej zdaniem nie można też wykluczyć powrotu grypy ptaków. 

Rośnie spożycie drobiu w kraju

Jeszcze w 2013 r. przeciętne spożycie mięsa drobiowego w naszym kraju wynosiło 26,5 kg/os., natomiast w 2017 r. było to już około 30 kg/os.

– Wzrost spożycia mięsa drobiowego wynika nie tylko ze zmiany preferencji żywieniowych Polaków, ale również z uwagi na fakt, że ten gatunek mięsa jest tańszy niż chociażby mięso czerwone – wyjaśnia Kowalewska.

Coraz więcej drobiu sprzedajemy za granicę

Drób to jeden z hitów eksportowych polskiej żywności. Za granicę wysyłamy ok. 40 proc. produkowanego przez mięsa drobiowego.

Jak wynika z danych MRiRW w okresie I-IX 2017 r. z Polski wyeksportowano 818,8 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

– Warto jednak zauważyć, że w analogicznym okresie 2016 r. wzrost ten był o 7 p.p. większy. Po blisko 13-procentowym wzroście produkcji w 2016 r., w 2017 r. mogliśmy obserwować jego wyraźne wyhamowanie – do 8 proc. – zwraca uwagę Kowalewska.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

USDA podniósł lekko globalną prognozę zbiorów pszenicy. Co z zapasami?

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł w kwietniu swoje oczekiwania zbiorów pszenicy na świecie o 0,7 mln ton (+1 mln ton w marcu) do 787,4...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics