Co dalej z wcześniejszymi emeryturami dla rolników?

Rolnicy domagają się utrzymania przywileju wcześniejszego przechodzenia emeryturę także po 1 stycznia 2018 roku. Znowelizowane niedawno w tym zakresie przepisy przewidują, że obniżony zostanie wiek emerytalny m.in. dla rolników, ale utracą oni prawo do wcześniejszych emerytur.

\"rolnictwo,

Dlaczego rolnicy powinni mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę?

W tej chwili rolnicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. A od stycznia 2018 roku takiej możliwości nie będzie. Rolnicy będą pracować do 60 lat (kobiety) i do 65 lat (mężczyźni).

Dlatego samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa o zmianę przepisów i pozostawienie rolnikom przywileju wcześniejszej emerytury.

– Z tego prawa nie korzystają wszyscy rolnicy, a tylko ci, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach, by dalej prowadzić gospodarstwo. Zasadne są więc argumenty przedstawiane przez rolników, że praca w rolnictwie jest bardzo trudna, sprzyja zachorowaniu na wielu chorób, wymagająca nienormowanego czasu pracy bez prawa do urlopu, czy innych świadczeń, które przysługują innym grupom zawodowym – przekonuje Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Drugim powodem zaprzestania działalności przez rolników jest chęć przekazania dorobku życia dorosłym dzieciom, które chcą kontynuować pracę swoich rodziców.

– Przejęcie gospodarstwa przez rolnika w wieku poniżej 40 lat pozwala na skorzystanie ze środków na rozwój gospodarstwa i zapewnia dobry start zawodowy. Zapewnia wymianę pokoleń na wsi i ciągłość pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych – wyjaśnia Szmulewicz.

Jego zdaniem brak możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników od 2018 r. spowoduje, że następcy, oczekując na emeryturę rodziców, nie będą mogli skorzystać z działań „młodego rolnika” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw.

– Może to spowodować, że wiele młodych osób opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co może doprowadzić w dalszej perspektywie do wyludnienia obszarów wiejskich, tak powszechnie występującego w krajach UE15 – przewiduje Szmulewicz.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics