Co dalej z wcześniejszymi emeryturami dla rolników?

Rolnicy domagają się utrzymania przywileju wcześniejszego przechodzenia emeryturę także po 1 stycznia 2018 roku. Znowelizowane niedawno w tym zakresie przepisy przewidują, że obniżony zostanie wiek emerytalny m.in. dla rolników, ale utracą oni prawo do wcześniejszych emerytur.

\"rolnictwo,

Dlaczego rolnicy powinni mieć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę?

W tej chwili rolnicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. A od stycznia 2018 roku takiej możliwości nie będzie. Rolnicy będą pracować do 60 lat (kobiety) i do 65 lat (mężczyźni).

Dlatego samorząd rolniczy wnioskuje do ministra rolnictwa o zmianę przepisów i pozostawienie rolnikom przywileju wcześniejszej emerytury.

– Z tego prawa nie korzystają wszyscy rolnicy, a tylko ci, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach, by dalej prowadzić gospodarstwo. Zasadne są więc argumenty przedstawiane przez rolników, że praca w rolnictwie jest bardzo trudna, sprzyja zachorowaniu na wielu chorób, wymagająca nienormowanego czasu pracy bez prawa do urlopu, czy innych świadczeń, które przysługują innym grupom zawodowym – przekonuje Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Drugim powodem zaprzestania działalności przez rolników jest chęć przekazania dorobku życia dorosłym dzieciom, które chcą kontynuować pracę swoich rodziców.

– Przejęcie gospodarstwa przez rolnika w wieku poniżej 40 lat pozwala na skorzystanie ze środków na rozwój gospodarstwa i zapewnia dobry start zawodowy. Zapewnia wymianę pokoleń na wsi i ciągłość pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych – wyjaśnia Szmulewicz.

Jego zdaniem brak możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników od 2018 r. spowoduje, że następcy, oczekując na emeryturę rodziców, nie będą mogli skorzystać z działań „młodego rolnika” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw.

– Może to spowodować, że wiele młodych osób opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co może doprowadzić w dalszej perspektywie do wyludnienia obszarów wiejskich, tak powszechnie występującego w krajach UE15 – przewiduje Szmulewicz.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here