„Co nie zgniło, to wymarznie”. Mróz dał się we znaki oziminom

Siarczysty mróz, silny wiatr, a śniegu jak na lekarstwo. Na takie niekorzystne warunki narażone są teraz oziminy. Rolnicy obawiają się, że na wiosnę trzeba będzie przesiać większość pól.

rolnictwo, portal rolny, rzepak, nasiona rzepaku, zboża, zimowanie ozimin, stan ozimin, okrywa śnieżna

„Co nie zgniło to wymarznie…”, „Po pszenicy widać że dostaje po tyłku mam tylko nadzieję że odbije”, „Ja już kukurydzy właśnie domówilem”, „ja u siebie dzisiaj -15 oczywiście bez śniegu” – tak producenci zbóż i rzepaku komentują obecne mrozy w popularnej na Facebooku grupie „Rozmowy o rolnictwie”.

Rzeczywiście, sytuacja jest trudna. W wielu regionach kraju nie ma odpowiedniej pokrywy śnieżnej, która mogłaby ochronić rośliny przed skutkami mrozu. A te sięgają nawet – 20 stopni Celsjusza. Cieplej zacznie się robić dopiero w najbliższy weekend.

– W czwartek temperatura minimalna wyniesie od -14 stopni na wschodzie do -7 stopni na Pomorzu i zachodzie Polski. Z  kolei w piątek możemy spodziewać się od -11 stopni na wschodzie do -6 stopni na pozostałym obszarze kraju – komentuje dla nas Michał Ciosek, Meteorolog z MeteoGroup. Aktualną pogodę zawsze znajdziecie na Agronews.com.pl/pogoda

Najgorsza sytuacja panuje teraz w centralnej i zachodniej Polsce. Tam pokrywa śnieżna praktycznie nie występuje. Wprawdzie w styczniu były już przymrozki, ale niewiadomo, czy rośliny zdążyły się w pełni zahartować, bo jednak w dzień przeważały temperatury dodatnie. Na pewno można się spodziewać, że część liści została teraz przemrożona. W związku z tym będą się one dłużej regenerować na wiosnę i wolniej rosnąć. Bez wątpienia będą wymagały szybkiego odżywienia nawozowego. Jeśli zaś przemarzła szyjka korzenia w rzepaku i węzeł krzewienia w zbożach, należy liczyć się ze stratą.


Gruba warstwa śniegu stanowi ochronę, nawet gdy temperatura powietrza spadnie do -25 stopini C. Śnieg chroni szyjkę korzenia w rzepaku i węzeł krzewienia w zbożach. Osłania rośliny przed mroźnym wiatrem i magazynuje wodę. Poza tym łagodzi wahania temperatur w otoczeniu roślin. Najlepsza grubość śniegu to około 10 cm. Jednak do dobrego przezimowania roślin wystarczy nawet  5 centymetrowa warstwa śniegu.


Groźny także wiatr

Pamiętajmy też, że przy obecnych warunkach pogodowych (bez śniegu) groźny jest nie tylko mróz, ale także wiatr. Jego silne podmuchy mogą prowadzić do wysmalania roślin, czyli ich zasychania.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here