Afera w ARiMR. CBA zatrzymało trzy osoby za branie łapówek od rolników

CBA zatrzymało byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aresztowano także właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Zarzuca się im korupcję przy przyznawaniu rolnikom dofinansowań na „Modernizację gospodarstw rolnych” i „Premię dla młodych rolników”.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, CBA, ARiMR, łapówki, korupcja w ARiMR

Pracownicy agencji w zamian za łapówki pomagali rolnikom uzyskiwać dotacje finansowe na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020. W skład programu wchodziły dwa projekty „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „ Premia dla młodych rolników” – wyjaśnia Temistokles Brodowski rzecznik CBA.

Wzięli 73 tys. zł łapówek

Funkcjonariusze ustalili, że pracownicy ARiMR przyjęli co najmniej 73 000 złotych. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy  finansowej. Łączna kwota wypłat przekroczyła 5,4 miliona złotych. Rolnicy dla zwiększenia szans otrzymania dofinansowania, mogli odbywać odpowiednie szkolenia.  Tu z pomocą przyszedł doradca rolniczy, który „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu tego szkolenia.

W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem   wniosków. W sytuacjach wykrycia błędów, dokonywali stosownych zmian lub podmieniali dokumenty, eliminując ewentualne nieprawidłowości. Funkcjonariusze z Poznania do tej sprawy przeszukali biura w ARiMR i mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych.

Rolnicy mogą skorzystać z klauzuli niekaralności

Centralne Biuro Antykorupcyjne prosi rolników, którzy wręczali łapówki za dotacje, aby sami zgłosili się do Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Będą wówczas mogli skorzystać z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania.  Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Redakcja AgroNews, fot. poglądowe CBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here