Co słychać na polach? Lustracja upraw zbóż i rzepaku. ZDJĘCIA

Po kilku dniach ciepłej i słonecznej pogody powróciły deszcze. Rolnicy, którym udało się wykorzystać okno pogodowe na zabiegi mogą spać spokojniej. Zwłaszcza, że w tym roku presja ze strony patogenów jest spora.

Grzyby atakują zboża

Na plantacjach szczególnie wcześnie sianych mamy już pierwsze infekcje zarówno mączniaka prawdziwego zbóż i traw, jak i septoriozy paskowanej pszenicy. Jest to widoczne szczególnie na mocno uwodnionych najstarszych liściach.

– Warto zwrócić uwagę na porażenie też tymi patogenami traw na obrzeżach pól, co grozi szybkim przemieszczeniem – wyjaśnia Maciej Bromirski z firmy PROCAM.

\"\"

Mszyce zbożowe

Widoczne są także objawy infekcji rdzy żółtej i brunatnej.

W uprawach zbóż nadal pojawiają się szkodniki. W dalszym ciągu mamy dużą gradację ślimaków, pomrowików, które uszkadzają rośliny.

W tym okresie szczególną uwagę zwracajmy także na żerowanie larw ploniarki zbożówki, która nalatuje intensywnie w całym kraju i składa przy szyi korzeniowej białe podłużne jaja.

\"\"

Żerowanie larw ploniarki zbożówki

– Poza tym zwróćmy uwagę na naloty mszycy zbożowej oraz mszycy czeremchowo zbożowej z traw oraz kukurydzy na plantacje zbóż. Zabieg insektycydem jest konieczny – mówi Bromirski.

Sucha zgnilizna i kiła kapustnych w uprawach rzepaku

Pogoda bardzo sprzyja infekcjom grzybowym. Widoczne są objawy suchej zgnilizny kapustnych, która, co ciekawe, poraża również bardzo dobrze wyrośnięte i wykarmione egzemplarze roślin.

\"\"

Rośliny poprażone przez suchą zgniliznę kapustnych

Rzepakom nie odpuszcza także kiła kapustnych. Bardzo dobrą odpornością na tę chorobę charakteryzuje się odmiana SY Alister, co obrazują zdjęcia. Warto jednak pamiętać, że chwasty z rodziny kapustowatych są także roznosicielami kiły kapustnej. Jak widać na zdjęciu poniżej, zarówno tobołki jak i rzodkiew świrzepa mogą przyczynić się do rozwoju tego patogena nawet podczas zastosowania kwarantanny.

\"\"

SY Alister, wolny od kiły

 

\"\"

Kiła kapustnych, odmiana ziemniaczana

 

\"\"

Kiła kapustnych na tobołkach

 

\"\"

System korzeniowy tobołków porażony przez kiłę

 

\"\"

Rzodkiew świrzepak – porażenie przez kiłę

– Jak na tą porę roku przystało, należy kontrolować występowanie mszyc, przede wszystkim te przenoszące wirusy, czyli mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną oraz mszycę kapuścianą. Pojawiają się także ślimaki oraz gąsienice motyli jak tantniś krzyżowiaczek, bielinki oraz larwy gnatarza rzepakowego – mówi Bromirski.

\"\"

Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się z doradcami z firmy PROCAM.

Redakcja AgroNews, fot. PROCAM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here