Co z cenami paliw podczas długiego weekendu?

Niestety dla planujących sierpniowe wypady nie mamy dobrych wiadomości – stacjom trudno będzie utrzymać niskie ceny w najbliższych dniach. Benzyny i diesel mogą odczuwalnie podrożeć.

Co z cenami paliw podczas długiego weekendu?
Co z cenami paliw podczas długiego weekendu?

Tendencje rynku światowego muszą już niebawem odbić się na krajowych poziomach cen – a zmiany zwyżkowe na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach były spore, głównie za sprawą ograniczeń podaży surowca i wzrastającego zapotrzebowania na surowiec w naszej części świata.

Rafinerie jeszcze bez dużych zmian

W ostatnich dniach zmiany cenników rafineryjnych nie wykazały jeszcze dużego skoku – przeciwnie, benzyna 95-oktanowa potaniała o 12,4 zł/m sześc. do poziomu 5350 zł od ostatniego weekendu, zaś diesel o 8 zł i kosztuje 5226 zł/m sześc. Skokowa zmiana na plus dotyczyła natomiast oleju opałowego, który podrożał o 71 zł i sprzedawany jest średnio po 4510 zł/ m sześc. Stabilnie zachowują się ceny Pb98, która kosztuje aktualnie 5723 zł/m sześc.

Marże się kurczą

Przyczyną zwyżkowych prognoz dla cen detalicznych może być wielkość marż operatorów stacyjnych w ostatnich dniach – według naszych szacunków w przypadku benzyny 95-oktanowej była ona groszowa, a dla diesla niemal nieobecna. Dobry zarobek mają aktualnie stacje w przypadku sprzedaży autogazu, gdzie sięga ona 30 gr na litrze. Tego rodzaju sytuacja dla paliw tradycyjnych wskazuje na realną perspektywę zwyżki cen stacyjnych, aby utrzymać większą opłacalność sprzedaży przy drożejących paliwach na rynku światowym.

Na stacjach w górę

W okresie między 14 i 20 sierpnia, a więc podczas sierpniowego „długiego weekendu” ceny paliw będą zapewne rosnąć w zauważalny sposób. W przypadku benzyny 98-oktanowej oczekujemy zmian do poziomu 7,17-7,29 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, większa część stacji powinna sprzedawać ją w cenach 6,61-6,73 zł/l. Drożeć może także olej napędowy, którego ceny znajdą się w widełkach 6,43-6,56 zł/l. Zmiana spadkowa może natomiast dotyczyć autogazu, który w kolejnych dniach kosztować może 2,74-2,81 zł/l.

Notowania ropy Brent najwyżej od stycznia

Mijający tydzień na rynku naftowym charakteryzował się sporą zmiennością cen ropy, a notowania surowca na giełdzie w Londynie poprawiały wakacyjne rekordy, docierając w trakcie czwartkowej sesji do poziomu 88,10 USD/bbl, najwyższego od styczniu tego roku. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent kosztuje około 86,50 USD.

Najwięcej emocji w tym tygodniu na londyńskiej giełdzie ropy przyniosła wtorkowa sesja, kiedy dzienny zakres wahań cen surowca przekroczył trzy dolary. Po publikacji rozczarowujących danych na temat bilansu chińskiego handlu zagranicznego, które pokazały mocny spadek eksportu, cena ropy zaliczyła lokalne minima, spadając do poziomu 83,32 USD/bbl. Jednak jeszcze przed zamknięciem dnia udało się jej powrócić ponad 86 dolarów.

Silne euro i rosyjska konkurencja przecenia unijną pszenicę

Na rynku naftowym cały czas utrzymuje się przewaga kupujących, bo wsparciem dla drogiej ropy jest ograniczona podaż surowca ze strony OPEC+. Polityka producenckiej grupy limitowania wydobycia i eksportu prowadzi do deficytu ropy na globalnych rynkach. Według wyliczeń analityków UBS w lipcu i sierpniu br. sięga on 2 mln baryłek, a we wrześniu spadnie jedynie o 500 tys. baryłek i nadal na świecie dziennie będzie brakować 1,5 mln baryłek, aby sprostać bieżącemu popytowi. Taka sytuacja będzie się negatywnie odbijać na poziomie zapasów. Inwestorzy liczą też na to, że amerykańska Rezerwa Federalna zakończyła już obecny cykl podwyżek stóp procentowych i gospodarka w Stanach będzie mogła powoli nabierać rozpędu, generując dodatkowe zapotrzebowanie na produkty naftowe.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics