Co z programem dotyczącym odbioru opon rolniczych? NFOŚiGW nie pozostawił złudzeń

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie planuje prowadzenia programu dot. odbioru i zagospodarowania opon rolniczych. Takie obowiązki według resortu powinny spoczywać na producentach wprowadzających opony na rynek.

Co z programem dotyczącym odbioru opon rolniczych? NFOŚiGW stawia sprawę jasno

Odpowiadając na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie problemów związanych z odpadami powstającymi po produkcji rolniczej oraz zmian w programie priorytetowym pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło pismem z 19 września 2023 r. następującą informację:

…w pierwszej kolejności pragnę zaznaczyć, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są otwarci na wszelkie uwagi oraz spostrzeżenia związane z realizacją programów priorytetowych, wdrażanych przez NFOŚiGW. Dodatkowo Fundusz podejmuje ciągłą analizę zgłaszanych propozycji celem doskonalenia oferty programowej dostępnej w NFOŚiGW.

Wytwarzasz odpady? Jesteś zobowiązany je zagospodarować

Na wstępie pragnę zwrócić uwagę, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą i wytwarzający odpady, w ramach tej działalności, zobowiązany jest do zagospodarowania odpadów zgodnie z przepisami prawa. Wsparcie finansowe jest kierowane przede wszystkim na przedsięwzięcia polegające na rozwoju infrastruktury służącej zagospodarowaniu odpadów. Kwestie związane ze wsparciem przedsiębiorców prowadzących instalacje recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, zużytych opon lub opakowań wielomateriałowych są przedmiotem innych programów priorytetowych NFOŚiGW.

Podmioty zajmujące się zagospodarowaniem ww. odpadów (w tym opon pochodzących z działalności rolniczej) mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu priorytetowego pn. Racjonalna gospodarka odpadami część 2) Instalacje gospodarowania odpadami.

Aktualnie NFOŚiGW nie planuje prowadzenia programu dot. odbioru i zagospodarowania opon rolniczych. Docelowo odpowiedzialność za stworzenie możliwości zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinno leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, ale również opony do maszyn rolniczych, w ramach wynikającej z prawa UE rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Źródło: KRIR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics