Co zrobi KE w sprawie neonikotynoidów? Drugie głosowanie bez kwalifkowanej większości

Większość krajów UE poparła zakaz stosowania w przypadku niektórych upraw – na dwa lata – pestycydów z grupy neonikotynoidów. Pestycydy te są szkodliwe dla populacji pszczół. Choć zabrakło kwalifikowanej większości w głosowaniu, KE ma wprowadzić zakaz.

–    Chociaż większość krajów poparła naszą propozycję, nie została osiągnięta potrzebna większość kwalifikowana, decyzja leży teraz w rękach Komisji Europejskiej – skomentował komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg i zapowiedział formalną decyzję KE w tej sprawie „w najbliższych tygodniach”.

 

\"Co

 

Zakaz poparło podczas głosowania komitetu odwoławczego 15 krajów UE, osiem było przeciw, a 4 kraje wstrzymały się od głosu. Wcześniej, 13 marca, nad zakazem głosował regularny komitet ekspertów ds. zdrowia zwierząt z krajów UE, ale głosowanie nie przyniosło większości ani za, ani przeciw. Zakaz poparła wówczas m.in. Polska.

Czytaj także:
Stanowisko Ministerstwa Rolnictwa w sprawie wycofania noenikotynoidów
Stanowisko PSOR wobec raportu Greenpeace
Na ratunek pszczołom – apel Greenpeace i pszczelarzy
Ocena skutków produkcyjnych i ekonomicznych wycofania neonikotynoidów z produkcji wybranych gatunków roślin uprawnych


16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaprezentowała zamówiony przez KE raport, w którym zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

Zakaz stosowania tych pestycydów ma dotyczyć upraw i nasion kukurydzy, bawełny, rzepaku i słonecznika. Zakaz będzie obowiązywać dwa lata od 1 grudnia bieżącego roku, w tym czasie będzie dalej badany wpływ zakazanych pestycydów na pszczoły.

Z perspektywy nieodległego ustanowienia zakazu ucieszył się szef komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska Matthias Groote i organizacja Greenpeace.

– Mamy teraz poparcie dla zakazu i cieszę się z tej decyzji. Pszczoły pełnią kluczową rolę w naszym łańcuchu żywnościowym, a ich populacja alarmująco maleje – skomentował niemiecki socjaldemokrata Matthias Groote. Zauważył jednak, że nie ma jeszcze dokładnych danych potwierdzających szkodliwy wpływ tych trzech pestycydów na pszczoły, ale tymczasowy zakaz – jak mówił – da czas na dalsze badania.

„Dzisiejsze głosowanie jasno dowodzi, że jest solidne naukowe, polityczne i społeczne poparcie zakazu. Kraje sprzeciwiające się (zakazowi) tym razem poniosły porażkę” – powiedział cytowany w komunikacie Greenpeace Marco Contiero.

„Teraz Komisja musi (…) natychmiast powstrzymać używanie tych pestycydów, jakiekolwiek dalsze zwlekanie oznaczać będzie uleganie lobbingowi firm Bayer i Syngenta” – dodał.

Te firmy to producenci pestycydów, które będą zakazane. Korporacje te twierdzą, że nie ma wystarczających dowodów w sprawie szkodliwości ich produktów i że restrykcje w ich używaniu nie są kluczowe dla ochrony pszczół.

Źródło: TVP Parlament
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here