Cogeca: Spółdzielnie są motorem rozwoju sektora lasów i wsi, ale potrzebują wsparcia dla inwestycji oraz badań naukowych

Spółdzielnie są kołem zamachowym unijnego sektora rolnego. Potrzebują jednak bardziej ukierunkowanego wsparcia dla inwestycji oraz badań naukowych i innowacji, by mogły zrealizować swój potencjał – podkreślili liderzy podczas Biznes Forum Prezydencji Cogeca w Helsinkach.

 

\"rolnictwo,
 

Tematem zorganizowanego w Finlandii Forum były strategie biznesowe stosowane w spółdzielniach sektora lasów (przedstawiono przykłady z Finlandii, Szwecji, Portugalii, Francji i Włoch), by nadal rozwijać aktualną działalność oraz skuteczniej reagować na możliwości i wyzwania przed jakimi stają, również w kontekście biogospodarki.

Prezentacja przygotowana przez Europejski Bank Inwestycyjny ukazała możliwości finansowania różnej wielkości projektów, które mogą wesprzeć działalność spółdzielni.

Przemawiając podczas Forum przewodniczący Cogeca Chritian Pèes powiedział, że lasy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy na obszarach wiejskich, pomagają w osiągnięciu celów strategii „Europa 2020” na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz zwalczają zmiany klimatu i pozwalają na dalszy rozwój.

– Spółdzielnie są motorem rozwoju sektora lasów
. Ich głównym zadaniem jest innowacyjność i dodawanie wartości do produktów. Zrównoważoność i konkurencyjność łańcuchów żywnościowych są niezbędne dla przedsiębiorstw spółdzielczych sektora lasów. Ważne jest nie tylko dostosowanie starych łańcuchów dostaw do nowych rodzajów zapotrzebowania, lecz również tworzenie nowych łańcuchów wartości – dodał Pèes. 

Jego zdaniem, spółdzielnie potrzebują stabilnej sytuacji rynkowej i spójnych polityk na szczeblu unijnym i krajowym.

– Decyzje co do inwestycji muszą być podparte odpowiednimi ramami politycznymi, czyli rozpoznaniem roli spółdzielni na szczeblu regionalnym i lokalnym. Dzięki większej ilości badań stosowanych i innowacji oraz zrównoważonym metodom zarządzania spółdzielnie leśne mogą lepiej reagować na coraz większe znaczenie sektora leśnego w kontekście zmiany klimatu, wydajnej gospodarki zasobami i celów w zakresie zrównoważoności. Logistyka i mobilizacja biomasy, a także innowacyjne metody przetwórstwa są niezbędne – mówił przewodniczący Cogeca.

Czytaj także:
Copa-Cogeca apeluje o pomoc ws. kar za przekroczenie kwot mlecznych
Rusza nabór wniosków na budowę mikroinstalacji prosumenckich
Gdzie po kredyt preferencyjny?
Duda obiecuje ustawę przeciwdziałającą wykupowi polskiej ziemi

Ponadto fuzje spółdzielni zarówno w obrębie jednego państwa jak i ponad granicami mogą stać się coraz częstszym fenomenem w przyszłości. Można jednak tworzyć różne inne rodzaje wspólnych przedsiębiorstw i prowadzić działania oparte na współpracy. Te przedsiębiorstwa są ważne, by można było w pełni wykorzystać korzyści skali, równocześnie gwarantując pełne zaangażowanie rolników i właścicieli lasów, którzy działają na rzecz lokalnej i regionalnej gospodarki.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com, Amiga Commodore

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here