COPA-COGECA alarmuje: drastyczna sytuacja na rynku wołowiny!

Copa-Cogeca wydała ostrzeżenie na temat katastrofalnej sytuacji na unijnym rynku wołowiny. Przemawiając w Brukseli, przewodniczący grupy roboczej "Wołowina" Copa-Cogeca Pierre Chevalier powiedział: "Sytuacja w sektorze jest niezwykle trudna ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne (długa zima, intensywne opady deszczu) w wielu państwach członkowskich, co spowodowało ograniczenia w dostępie do pasz. Trudno jest zdobyć pasze, gdyż zapasy zostały już prawie wyczerpane. Unijni producenci wołowiny znajdują się pod presją wysokich kosztów produkcji i niskich marży. Dochody uzyskiwane w sektorze wołowiny to jedne z najniższych w rolnictwie."

 

\"COPA-COGECA

 

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: "Unijna produkcja wołowiny znajduje się w bardzo delikatnej sytuacji i nie jest już opłacalna. Ze względu na niskie przychody z rynku skutki gospodarcze i społeczne mogą być poważne, co tylko pogłębi aktualny kryzys. Wzrost kosztów produkcji, spadek marży i brak rentowności oznaczają, że sytuacja ta dotknie całego sektora.
 

Czytaj także:
Pogłowie krów maleje

Kto fałszuje mięso

Ponadto, niektóre z dwustronnych negocjacji handlowych wywierają dodatkową presję. Negocjacje te budzą wiele obaw w sektorze wołowiny. Dlatego też, należy podjąć decyzje polityczne chroniące europejską produkcję i zapewniające przyszłość sektora. W czasie dwustronnych rozmów należy uwzględnić ich skutki gospodarcze dla sektora wołowiny."

P. Chevalier pogratulował swojemu irlandzkiemu koledze, Henry\’emu Burns\’owi, wyboru na przewodniczącego grupy doradczej ds. mięsa wołowego.

Źródło: COPA-COGECA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here