Copa-Cogeca apeluje o utrzymanie glifosatu

Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w którym apelują o utrzymanie substancji czynnej – glifosatu – w sprzedaży w UE. W ubiegłym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał pozytywną opinię dla tej substancji.

 

\"rolnictwo,

 

– Po tym jak EFSA potwierdziła, że substancja ta jest bezpieczna oczekujemy, że Komisja Europejska w czerwcu przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu. Glifosatjest często występującym składnikiem herbicydów stosowanych we wszystkich państwach członkowskich UE i bardzo ważnym dla rolników narzędziem, ze względu na jego dostępność, przystępną cenę i skuteczność. Bez niego produkcja zbóż, wina, owoców i oliwy w całej UE będzie poważnie zagrożona. Sytuacja ta byłaby nie do przyjęcia ze względu na kryzys, z jakim zmaga się aktualnie branża rolnicza i rosnące zapotrzebowanie na żywność na świecie. Kontrola chemiczna jest ponadto warunkiem wstępnym umożliwiającym stosowanie niektórych praktyk rolnych, takich jak uprawy bez orki lub uprawy zminimalizowane, przyczyniających się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i erozji gleby – powiedział Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa-Cogeca.

I dodał, że glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie.

– Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – ostrzega Pesonen.

Czytaj także:
KE chce wycofać z rynku 75 substancji czynnych pestycydów

Z kolei pod koniec marca Komitet ds. Środowiska PE – ComEnvi poparł większością głosów (38 za, 6 przeciw, 18 wstrzymało się) niewiążącą rezolucję, postulując nieprzedłużanie przez Komisję autoryzacji dla substancji czynnej glifosat herbicydu Roundup firmy Monsanto.

Jak informuje FAMMU/FAPA, ComEnvi postuluje monitorowanie pozostałości tej substancji w żywności i napojach, jak również w importowanych produktach.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Chafer Machinery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here