Copa-Cogeca ostrzega przed wwozem taniego miodu z Chin

Copa-Cogeca ostrzega przed wywozem taniego miodu, który zalewa rynki UE i apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie odpowiednich działań W piśmie do komisarza Karela de Gucht, Copa-Cogeca zwróciła uwagę na problem importu taniego miodu z Chin zalewającego rynek UE, gdyż w Chinach koszty produkcji i robocizny są niższe niż w UE.

 

\"\"

 



Copa-Cogeca nawołuje do Komisji o wzmocnienie monitoringu i kontroli oraz rozważenie możliwości zastosowania środków antydumpingowych przeciw tym importom. Przewodniczący grupy roboczej "Miód" Copa-Cogeca Etienne Bruneau podkreślił: "Europa cieszy się wieloletnią tradycją produkcji i spożycia miodu. Pszczelarstwo stanowi ważny rodzaj działalności gospodarczej oraz jest niezbędne do zapylania roślin w UE. Nasza rodzima produkcja wynosi ok. 215 000 ton na rok, ale ze względu na wzrastającą konsumpcję, UE jest w stanie sama zaopatrzyć się jedynie w 60% potrzebnego miodu. W ciągu ostatnich pięciu lat import miodu z Chin wzrósł o ok. 50%, co jest spowodowane głównie niskimi cenami. Ceny miodu wwożonego z Chin są najniższe ze wszelkich importów. Są one co najmniej dwa razy niższe od cen unijnych. Europejscy producenci miodu zmagają się z nieuczciwą konkurencją, która zagraża tysiącom miejsc pracy, głównie na obszarach wiejskich, i która może pogłębić aktualny kryzys gospodarczy".

Czytaj także:
Moda na strusie w gospodarstwie rolnym
John Deere Polska w gronie najszybciej rozwijających się firm
Dramatyczna sytuacja producentów jaj!

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: "Ze względu na tak niskie ceny importów oraz niesamowitą różnicę między cenami miodu z Chin i z UE oraz kosztami produkcji i robocizny, europejscy producenci miodu nie są już w stanie uzyskać przyzwoitych przychodów. W tych warunkach potrzebują trzy razy więcej uli (aktualnie średnia liczba uli wynosi 400) aby mogli utrzymać się z pszczelarstwa.

Tak drastyczne zwiększenie liczby uli jest jednak niewykonalne. Dlatego też apelujemy do Komisji Europejskiej o zbadanie możliwości zastosowania instrumentów antydumpingowych, opierając się na doświadczeniach innych krajów, np. Stanów Zjednoczonych. Należy również usprawnić kontrole, w celu waloryzacji nieodłącznych cech miodu oraz udostępnienia konsumentom bezpiecznego, wysokiej jakości produktu."

Źródło: COPA-COGECA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Z ostatniej chwili: Posłowie za wsparciem handlu z Ukrainą

We wtorek 23 kwietnia 2024 roku Parlament zatwierdził przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy, przy jednoczesnej ochronie rolników UE. Przy 428 głosach za, 131...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics