Copa-Cogeca: pomoc KE niewystarczająca

Copa-Cogeca, europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, uważa, że nowy pakiet instrumentów wsparcia dla unijnego sektora warzyw i owoców to krok w dobrym kierunku, ale potrzeba silniejszych działań w celu złagodzenia skutków rosyjskiego embarga.

 

\"rolnictwo,

 

Copa-Cogeca pozytywnie oceniła działania Komisji Europejskiej mające na celu uruchomienie dodatkowego wsparcia o wartości 165 mln EUR dla producentów, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga na europejskie produkty rolne. Jednak zdaniem przedstawicieli CC, wdrażanie tych instrumentów zostało niepotrzebnie opóźnione.
 
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, wyraził zadowolenie z tego, że Komisja ogłosiła kolejny pakiet ukierunkowanych instrumentów, które pomogą złagodzić presję na rynek. Dodał, że sektor bardzo ucierpiał, ponieważ 29 % europejskich owoców i warzyw na ogół eksportowano do Rosji. Według p. Pesonena Komisja nie spełniła jednak oczekiwań, ponieważ na nowy pakiet instrumentów trzeba było bardzo długo czekać. W tym czasie doszło do kolejnej obniżki cen, której można było uniknąć. Dla niektórych producentów jest już za późno. 
 
– Dlatego też apelujemy do Komisji, aby instrumenty te mogły zadziałać wstecz. Należy także uruchomić art. 222, aby pomóc organizacjom producentów. Komisja musi także pomóc nam znaleźć nowe rynki zbytu oraz zintensyfikować działania na rzecz promocji eksportu i zniesienia zbędnych barier handlowych. Jest to kwestia kluczowa – powiedział Pesonen.
 
W ramach nowego programu przewidziano fundusze na wycofywanie z rynku nadwyżek owoców i warzyw. Uzupełnia on program o wartości 125 mln EUR obejmujący warzywa i owoce, który uruchomiono w dn. 18 sierpnia, ale zawieszono w dn. 10 września. Nowy plan obejmuje również po raz pierwszy pomarańcze, mandarynki i klementynki, a także jabłka i gruszki. Dodatkowo uwzględniono w nim niektóre warzywa: marchew, ogórki, paprykę i pomidory oraz owoce: kiwi, śliwki i winogrona stołowe.
 
Pesonen powiedział także, że w styczniu potrzeba będzie dużo silniejszych działań na rzecz wszystkich warzyw i owoców, aby zapobiec całkowitemu załamaniu się rynku. To właśnie będzie moment szczytowy sezonu, więc poziom produkcji będzie dużo wyższy.
 
Następnie dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy europejski sektor wieprzowiny bardzo ucierpiał z powodu embarga. Należy podjąć działania, które umożliwią poprawę sytuacji. Zasugerował np. kampanie promocyjne wieprzowiny.
 
Pesonen uważa, że decyzja Komisji o zawieszeniu z końcem września tymczasowych dopłat do prywatnego przechowywania sera jest zła. Według niego przynajmniej państwa, które bardzo ucierpiały w wyniku embarga powinny nadal mieć taką możliwość. Możliwe są dopłaty do prywatnego przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku i masła.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here