W ramach negocjowanego porozumienia handlowego pomiędzy UE a USA (TTIP) unijni rolnicy reprezentowani przez Copa-Cogeca uznają za priorytetowe zniesienie barier pozataryfowych w handlu zwłaszcza dla owoców i warzyw.
Jak informuje FAMMU/FAPA, twierdzą oni, iż obecnie unijny eksport owoców i warzyw na amerykański rynek jest znacznie utrudniony ze względu na bariery pozataryfowe, równorzędne do stosowania 10 proc. ceł w imporcie.
– USA rocznie eksportuje na unijny rynek owoce i warzywa o wartości przekraczającej 2,5 mld EUR, podczas gdy UE sprzedaje do USA produkty o wartości mniejszej niż 0,9 mld EUR – czytamy w analizie FAMMU/FAPA.
Copa-Cogeca uważa, że za taką dysproporcją w wymianie handlowej pomiędzy stronami stoi nie tylko konkurencyjność cenowa amerykańskich owoców i warzyw.
– Drugim czynnikiem utrudniającym wywóz tej grupy artykułów do USA są bariery techniczne. Jak twierdzi unijna organizacja, produkty eksportowane z UE na amerykański rynek ze względów fitosanitarnych mogą być odprawiane tylko w jednym porcie (Philadelphia Regional Port Authority) . Natomiast ta sama grupa towarów eksportowanych z USA do Unii może być wysyłana szybko i bez przeszkód trafia do unijnych odbiorców przez wszystkie porty Wspólnoty – ocenia FAMMU/FAPA.
Czytaj także:
Nowy przewodniczący Copa o obawach związanych z umową TTIP
Nie wszyscy zgadzają się z oceną sytuacji prezentowaną przez Copa-Cogeca. Według informacji pozyskanych przez EurActive, unijni eksporterzy owoców i warzyw mogą korzystać z kilkunastu amerykańskich portów. Wydaje się więc, że kwestia barier w dostępie unijnych owoców i warzyw do USA będzie w dalszym ciągu poruszana w ramach toczących się negocjacji TTIP.
Źródło: FAMMU/FAPA, fot. PE