Copa Cogeca – rolnictwu i leśnictwu należy się wsparcie

W związku ze zbliżającym się przyjęciem zmienionego wieloletniego unijnego programu na lata 2021–2027 Ramy finansowe (WRF) i program naprawy gospodarczej, Copa i Cogeca podkreśla potrzebę uwzględnienia wniosków wyciągniętych z pandemii. Copa Cogeca chce zapewnienia dobrze funkcjonującego jednolitego rynku, a  rolnictwo i leśnictwo mają stać się kluczowym sektorem gospodarki, którym należy się wsparcie.
Bardzo ważne jest, aby Komisja Europejska zapewniła, że ​​zmieniony wniosek w sprawie WRF odpowiednio wspiera rolnictwo i WPR, a tym samym pomaga zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w UE.  W celu wspierania odpowiednich warunków dla europejskiego sektora rolnego oraz aby zaplanować odbudowę, WPR potrzebuje silnego i odpowiedniego budżetu, który zapewnia taki sam poziom wsparcia jak obecna WPR. Ponadto Komisja Europejska powinna zaprojektować i wdrożyć wszystkie niezbędne narzędzia – dotacje, pożyczki o różnym terminie zapadalności. Instrumenty finansowe powinny zachęcać do wsparcia inwestycyjnego tych sektorów.

Wsparcie z zewnętrznego budżetu rolnego

Obecna sytuacja kryzysowa wynikająca z wybuchu koronawirusa ma dramatyczny przebieg. Wpływa na obszary wiejskie w całej UE, zarówno z natychmiastowymi skutkami, jak i średnio- i długoterminowymi konsekwencjami terminowymi. Wyjątkowe okoliczności, z którymi boryka się obecnie sektor rolny z powodu kryzysu COVID-19, wymagają wyjątkowych środków i rozważań. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze uważają, że dodatkowe wsparcie powinno pochodzić z zewnątrz budżetu rolnego.

Priorytetem są działania naprawcze dla sektora rolnego

Konieczne jest rozpoczęcie przygotowań do postpandemicznej rzeczywistości. Istnieją co najmniej dwie ważne lekcje, których nauczyła nas ta pandemia: jedna jest kluczową rolą, że rolnictwo i łańcuch dostaw żywności są ściśle skorelowane, a drugą jest potrzeba utrzymania integralność i funkcjonowanie jednolitego rynku. W tym kontekście Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa i Cogeca, podkreślił, że „ jest to kluczowe
uwzględnić priorytety naprawcze sektorów dotkniętych kryzysem COVID-19 oraz
zapewnić  warunki dla rolników, właścicieli lasów i spółdzielni rolniczych do kontynuowania działalności. Ich działania gwarantują codzienne dostawy żywności dla społeczeństwa europejskiego. Do tego należy powziąć wszystkie środki, które mogą zabezpieczyć i zagwarantować funkcjonowanie rynków.Kkluczowe są dodatkowe inwestycje w tym sektorze. Ponadto należy przyjąć ostrożne podejście w sprawie środków i wymogów nałożonych na gospodarstwa  rolne w UE. 
W ramach unijnego programu naprawy gospodarczej dążenie do zwiększenia i poprawyzrównoważonego rozwoju, walka ze zmianami klimatu i zwiększanie różnorodności biologicznej muszą nadal znajdować się na sercu naszych ambicji. W tym względzie zasadnicze znaczenie ma zapewnienie ożywienia gospodarczego.
Źródło: Copa-Cogeca

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + cztery =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

Apel organizacji rolniczych do Komisji Europejskiej

14 października członkowie Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych podczas swojego posiedzenia jednogłośnie zdecydowali o poparciu ostatniego stanowiska Copa-Cogeca dotyczącego przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zwrócono...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE