Copa-Cogeca: stanowisko na temat wiążącego porozumienia w sprawie lasów

Komitety Copa-Cogeca, wraz z właścicielami lasów z UE, wspólnie opracowały stanowisko w sprawie „Wiążącego porozumienia w sprawie lasów” (LBA), nad którym ma być prowadzona debata w Wiedniu na pierwszej sesji Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego w dniach 27 lutego- 2 marca.

– Właściciele lasów w Europie przyjęli z zadowoleniem decyzję z Oslo w sprawie LBA i są przekonani, że ekonomiczne funkcje lasów są kluczowe dla pobudzania zielonej gospodarki. Tworzenie i utrzymanie „zielonych” miejsc pracy oraz związanego z nimi przychodu, rozwój obszarów wiejskich, długoterminowa rentowność oraz konkurencyjność naszego sektora, wymagają aktywnego i zrównoważonego zarządzania lasami oraz intensywniejszej promocji wykorzystania drewna. Celów strategii „Europa 2020 na rzecz wzrostu i zatrudnienia” nie da się osiągnąć bez zwiększenia produkcji i wykorzystania biomasy
– powiedział Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

I dodał, że lasy mają znaczny udział w łagodzenia zmian klimatu, ale pod warunkiem, że prowadzona jest w nich zrównoważona gospodarka oraz konkurencyjny przemysł przetwórczy, przekształcający drewno w szeroki wachlarz produktów.

Sektor leśny zapewnia znaczący wkład do strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprzez zatrzymywanie dwutlenku węgla w ekosystemach leśnych, w produktach z drewna ściętego, zastępowanie surowców kopalnianych i energii. Większy przyrost lasów dzięki zalesianiu, aktywnej i zrównoważonej gospodarce leśnej, wyższy poziom produkcji oraz maksymalizacja potencjału zastępowania są kluczowymi elementami wdrażania „Europejskiej strategii łagodzenia zmian klimatu”.

Lepsza wycena i marketing usług opartych na ekosystemach leśnych, takich jak bioróżnorodność, gospodarka wodna i oczyszczanie wody, mogą stanowić kluczowy bodziec dla zróżnicowanego i zbilansowanego wykorzystania europejskich zasobów leśnych.

Decyzja z Oslo z roku 2011, aby pójść naprzód w negocjacjach na temat wiążącego porozumienia w sprawie lasów w Europie (LBA), stanowi ważny krok w kierunku utworzenia niezbędnej, spójnej struktury na szczeblu paneuropejskim.

Komitety Copa-Cogeca wzywają w związku z tym do aktywnego udziału i jednoznacznego podjęcia zobowiązań przez wszystkich sygnatariuszy  europejskiego sektora leśnego oraz obserwatorów tego procesu.

Uczestnictwo i zaangażowanie osób odpowiedzialnych za wdrażanie decyzji w sprawie tej polityki jest również ogromnie istotne.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics