Krajowy rynek zbóż. Do transakcji dochodzi rzadko

Od dłuższego już czasu sytuacja na krajowym rynku zbóż nie ulega zmianie. Do transakcji dochodzi rzadko, często w związku z brakiem porozumienia między sprzedającymi i kupującymi. Ceny żądane przez sprzedających pozostają bowiem wysokie i nie są akceptowane przez kupujących – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Notowanie w ostatnich tygodniach wyraźne umocnienie złotego względem euro i dolara wpłynęło na spadek opłacalności eksportu ziarna z kraju i ograniczyło wolumen wywozu zbóż. Obecnie przedmiotem eksportu jest głównie owies, który w porcie skupowany jest w cenach 700-720 PLN/t.

W dalszym ciągu realizowany jest stosunkowo niewielki import ziarna, głównie kukurydzy i pszenicy konsumpcyjnej od naszych południowych sąsiadów, głównie z dostawą do młynów i wytwórni pasz zlokalizowanych w południowych regionach kraju.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy paszowej na południowym – wschodzie i wschodzie kraju w kształtują się na poziomie 740-750 PLN/t, w regionach zachodnich – 760-780 PLN/t, a na północy kraju – 760-790 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny tego zboża z dostawą kształtują się w przedziale 770-840 PLN/t, w zależności od regionu kraju.

Ceny płacone za kukurydzę są nieznacznie wyższe od cen pszenicy paszowej. Ceny kukurydzy na południowym wschodzie to poziom 750-760 PLN/t, w centrum i regionach zachodnich – 760-780 PLN/t (ceny loco gospodarstwo). Ceny kukurydzy z dostawą do wytwórni to poziom 780-860 PLN/t, w zależności od regionu kraju.

Ceny pszenżyta paszowego
na rynku krajowym to poziom 750-790 PLN/t. Ceny żyta paszowego kształtują się w przedziale 740-800 PLN/t, ale podaż tego zboża pozostaje śladowa (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Bardzo wysokie pozostają ceny jęczmienia paszowego, które kształtują się na poziomie 800-840 PLN/t. Wysokie ceny tych zbóż są w znacznej mierze konsekwencją bardzo uszczuplonej podaży, głównie w odniesieniu do żyta i jęczmienia. 

Zapotrzebowanie na ziarno pszenicy konsumpcyjnej jest ciągle niewielkie. Stąd też ceny tego zboża w dalszym ciągu pozostają stabilne. Młyny w dalszym ciągu nie zgłaszają większego zapotrzebowania na pszenicę i z reguły kupują małe partie zbóż. W zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka), ceny płacone za pszenicę konsumpcyjną w młynach kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t.

Ceny żyta pozostają rekordowo wysokie i kształtują się na poziomie 940-970 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here