Copa-Cogeca: Więcej elastyczności w nowej WPR!

Copa-Cogeca opublikowała dzisiaj szacunki dotyczące zbioru zbóż na rok gospodarczy 2012/13.

Copa-Cogeca spodziewa się spadku produkcji o 1,4% w stosunku do roku ubiegłego mimo nieznacznego wzrostu powierzchni upraw.  Wszystko przez trudne warunki pogodowe oraz brak nasion na rynku.

“W tym roku poważne susze dotknęły Hiszpanię i Portugalię, a srogie mrozy zmusiły rolników do przesiania ponad 1,5 milionów hektarów. Rolnikom udało się złagodzić straty ponieważ przeszli oni na uprawy jare. Jednakże nie do końca mogli oni sprostać zapotrzebowaniu na rynku poprzez zmianę upraw ze względu na ograniczoną ilość nasion dostępnych w sprzedaży. Gdyby nie nasiona gospodarskie nie byliby oni w stanie przesiać aż tak dużych obszarów. Nowa WPR po 2013 roku nie powinna ograniczać możliwości wyboru rolników, tak aby mogli oni reagować na sygnały rynkowe i zmienne warunki pogodowe. Zaproponowane przez Komisję nowe instrumenty zazieleniania WPR nie mogą ograniczyć tej elastyczności. Mam na myśli zwłaszcza instrument dywersyfikacji upraw, zgodnie z którym rolnicy muszą prowadzić co najmniej 3 różne uprawy” – podkreślił Ian Backhouse – przewodniczący grupy roboczej.

Według Sekretarza Generalnego Copa-Cogeca – Pekka Pesonena:  "zaproponowane przez Komisję nowe instrumenty zazieleniania wpłyną na unijny potencjał produkcyjny, ograniczając produkcję nawet o 3%. W związku z poważną suszą i wymarzaniem upraw oraz wzrastającym zapotrzebowaniem na żywność na świecie instrumenty te naprawdę nie są  pomocne. Należy przeprowadzić rewizję wniosków ustawodawczych. Ponadto, sektor hodowli nasion wycofuje się z UE, a badania nad nowymi molekułami są coraz rzadsze. Tendencja ta ograniczy w przyszłości nasze możliwości reakcji na globalne wyzwania społeczne. Potrzeba więcej inwestycji w badania i innowacje”.

Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu
 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here