Copa-Cogeca za wsparciem dla sektora rolnego!

Copa-Cogeca zintensyfikowała swój apel o dodatkowe wsparcie dla unijnego sektora rolnego w odpowiedzi na embargo nałożone przez Rosję na produkty rolne UE, ostrzegając, że rolnicy mogą stracić swoje środki do życia, a ceny są rekordowo niskie.

 

\"Copa-Cogeca

 

Reakcja Copa-Cogeca jest odpowiedzią na demonstrację polskich rolników wołających o dodatkowe wsparcie, która miała miejsce w Brukseli w dniu 26 sierpnia 2014 r.

Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie z działań podjętych przez Komisję Europejską obejmujących wsparcie dla sektora warzyw i owoców, jednak w niektórych przypadkach ceny zbytu spadły nawet o 50%, więc zaproponowana pomoc będzie niewystarczająca. Pozostałe sektory dotknięte embargiem, jak np. sektor produktów mlecznych, również potrzebują wsparcia.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, powiedział: „Ok. 10% naszych eksportów trafia do Rosji. Rocznie, ich wartość wynosi 11 mld euro. Przyznane wsparcie jest jednak zbyt niskie, nawet by wypłacić odszkodowania jedynie producentom warzyw i owoców. Potrzeba dodatkowej pomocy, by sytuacja rynkowa nie wypadła spod kontroli, jeszcze bardziej szkodząc gospodarce.

Czytaj także:
Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw!

Rolnik płacze, konsument się cieszy – ceny lecą w dół!

Polscy producenci warzyw i owoców, którzy demonstrowali w Brukseli, cieszą się moim pełnym wsparciem. Ich protest ma miejsce po proteście hiszpańskich rolników i spółdzielni, który odbył się w weekend. Embargo to wywiera poważne skutki dla wielu europejskich krajów. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze już zmagają się z poważnymi wyzwaniami, jak kiepska pogoda. Naprawdę mogliby się obejść bez dodatkowych trudności. To nie my doprowadziliśmy do tego sporu, jednak to nasz sektor najbardziej ucierpi.”

Copa-Cogeca apeluje o wdrożenia nadzwyczajnych środków rynkowych, jeśli ten ruch znajdzie uzasadnienie w sytuacji rynkowej. Mowa tu o przyśpieszeniu terminu wypłacenia płatności bezpośrednich, przyśpieszeniu kampanii promocyjnych w celu pobudzenia popytu i znalezienia nowych rynków zbytu np. w Chinach czy na Bliskim Wschodzie.

Pierwsze szacunki wskazują, że straty mogą znacznie przekroczyć 400 mln € rezerwy kryzysowej WPR.Instrumenty wsparcia nie powinny więc być finansowane wyłącznie z budżetu WPR, lecz również z innych funduszy.

Przewodniczący Copa i Cogeca wraz z prezesami krajowych organizacji rolniczych i spółdzielni z całej Europy zbiorą się w Brukseli w przyszłym tygodniu, by ocenić zakres strat i omówić przyszłe, konieczne działania. Posiedzenie to odbędzie się tuż przed spotkaniem ministrów dn. 5 września. Apelujemy do Komisji i członków, aby podczas czwartkowego spotkania wyrazili wsparcie dla sektora mleczarskiego, w którym ceny również znacznie spadły w niektórych krajach.

Źródło: KRIR
Redakcja AgroNews, fot. freeimages
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here