Copa i Cogeca: sytuacja na rynku mleka krytyczna

Cop\"\"a i Cogeca zwracają uwagę na krytyczną sytuację na unijnym rynku mleka UE, podkreślając, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji.

 

\"rolnictwo,
 

Sytuacja popytowo-podażowa na rynku mleka po zakończeniu systemu kwotowania zmienia się niestety na gorsze. Producenci tego surowca narzekają na niskie ceny skupu. Obecnie za litr mleka dostają średnio ok. 1,20 zł. Według danych GUS z marca tego roku cena mleka w Polsce była aż o 19,5 proc. niższa niż przed rokiem. A należy pamiętać, że opłacalność produkcji w wielu krajach będzie dodatkowo pogorszona przez konieczność zapłacenia kary za przekroczenie limitów w ostatnim roku kwotowym.

W ubiegłym tygodniu o tym problemie dyskutowali w Warszawie szefowie izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej. Domagają się oni uruchomienia przez Komisję Europejską działań likwidujących skutki kryzysu na tym rynku, z dopłatami do eksportu włącznie.

O wprowadzenie instrumentów pomocowych przez KE apeluje także europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca.

Copa i Cogeca zwróciły uwagę na krytyczną sytuację na unijnym rynku mleka UE, podkreślając, że ceny nie pokrywają kosztów produkcji .

– Na dzień dzisiejszy ceny są niskie w całej UE, nie pokrywają nawet kosztów produkcji, co prowadzi do problemów z płynnością finansową. Niektórzy członkowie grupy roboczej ostrzegali, że gospodarstwa mogą zarzucić działalność jeśli żadne działania nie zostaną podjęte. Równocześnie rolnicy muszą zapłacić 800 mln euro kary za przekroczenie kwoty. Dlatego też apelujemy do Komisji o upewnienie się, że fundusze te pozostaną w sektorze. Decyzja ta powinna zostać podjęta jak najszybciej, by złagodzić tę niełatwą sytuację. Ze względu na trudności jakich doświadczamy, należy zwiększyć skuteczność unijnych środków zarządzania rynkiem – interwencji publicznej i prywatnego przechowywania. Trzeba poważnie rozważyć zwiększenie ceny interwencyjnej mleka – powiedział przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Mansel Raymond.

Czytaj także:
Izby rolnicze państw Grupy Wyszehradzkiej domagają się interwencji UE na rynku mleka

Zdaniem Copa-Cogeca należy rozwiązać problem ekstremalnych wahań na rynku. Grupa robocza przeanalizowała wiele systemów, poczynając od systemu ochrony marż stosowanego w USA, poprzez rynki terminowe, umowy ze stałymi cenami aż po umowy elastyczne (płatności typu A i B).

– Należy zgłębić się w ten system. W tym celu można by zorganizować seminarium Copa i Cogeca, podczas którego omówiono by dobrowolne rozwiązania. Rolnicy muszą mieć możliwość podjęcia wyboru i dobrowolnego zaangażowania się w systemy – czytamy w komunikacie Copa-Cogeca.

 Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił, że trzeba zagwarantować równe warunki w ramach dwustronnych negocjacji o wolnym handlu między UE i USA w zakresie kosztów ochrony prawnej unijnych nazw (oznaczeń geograficznych (OG)), które chronią unijne produkty przed imitacjami.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Josh Kelahan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here