Coraz gorzej na rynku mleka. Rolnicy domagają się pomocy

Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca poinformowała, że  sytuacja na rynku mleka bardzo się pogorszyła w ciągu ostatnich 4 tygodni.

 

\"rolnictwo,

 

Zdaniem Copa-Cogeca UE musi podjąć pilne działania w celu złagodzenia skutków tego kryzysu. W przeciwnym razie wielu producentów będzie musiało zarzucić działalność do zimy.  

– Rynek jest w znacznie cięższej sytuacji niż 4 tygodnie temu, ponieważ ceny producentów są znacznie niższe niż koszty produkcji. Wielu producentów mleka w całej Europie znajduje się teraz w krytycznej sytuacji. Doszło do masowych demonstracji na obszarach wiejskich – zauważa Przewodniczący grupy roboczej „Mleko” Copa-Cogeca Mansel Raymond.  

I dodaje, że Komisja musi podjąć działania, które poprawią sytuację w najbliższej przyszłości, żeby rolnicy mogli zaspokoić potrzeby konsumentów.  

– 88% mleka produkowanego w UE trafia na rynek wewnętrzny, więc zła sytuacja może się odbić na wszystkich podmiotach łańcucha żywnościowego. Jeżeli sprzedawcy detaliczni będą wywierali dalszą presję, aby obniżać ceny, liczni producenci ogłoszą upadłość do zimy, co doprowadzi do zaburzeń rynkowych. Nasi partnerzy muszą więc się zobowiązać do zmiany podejścia. Spadek zdolności produkcyjnej w sektorze mleka doprowadziłby również do pojawienia się zakłóceń na rynku mięsa – ostrzega Raymond.  

Czytaj także:

KE przewiduje zwiększenie dostaw mleka w Unii
Copa-Cogeca: rolnictwo pilnie potrzebuje pomocy Unii i skutecznej strategii eksportowej


Jego zdaniem Komisja powinna przede wszystkim pozwolić państwom członkowskim na wypłacanie dopłat bezpośrednich przed 1 grudnia. Raymond chce także zapewnienia, że pieniądze z kar za przekroczenie limitów produkcji mleka będą przeznaczone na pomoc temu sektorowi.  Poza tym według niego należy podnieść cenę interwencyjną mleka, tak, aby uwzględniała rosnące koszty produkcji. Już jednak wiadomo, że na takie rozwiązanie nie zgodzi się unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Tłumaczy, że zmiana ceny mogłaby zostać źle odebrana w unijnej polityce prorynkowej. Jak na razie Komisja Europejska planuje przedłużenie publicznej interwencji i wsparcia prywatnego przechowywania produktów mleczarskich.  

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Josh Kelahan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here