Coraz więcej gospodarstw zdecydowanych na audyt ASAP!

Według oceny SAI Platform z 2019 roku Polska wraz z Brazylią przodują na świecie pod względem stopnia zaawansowania prac związanych z implementacją praktyk rolnictwa zrównoważonego. Naszym rolnikom nie brakuje więc determinacji w sięganiu po coraz wyższe standardy produkcji żywności.

ASAP, Krzysztof Ławrenowicz, BNP Paribas, Jarosław Wańkowicz, Farm Frites, Arkadiusz Puchała, Natura, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego, audyt ASAP

Na czym polega audyt ASAP?

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP jest pierwszą w Polsce organizacją, która wprowadziła audyt służący ocenie stopnia zaawansowania praktyk rolnictwa zrównoważonego w polskich gospodarstwach. Jest on przeprowadzany na podstawie Listy Kontrolnej, powstałej na bazie Farm Sustainability Assessment (FSA), narzędzia opracowanego przez międzynarodową organizację  SAI PLATFORM. Lista zawiera 112 pytań dotyczących różnych obszarów działalności rolniczej: m.in. zarządzania gospodarstwem i środkami produkcji, stosowanych w nim rozwiązań agrotechnicznych, jego stabilności finansowej i odpowiedzialności społecznej oraz środowiskowej. Audyt rozpoczyna się ogólnym wywiadem na temat specjalizacji gospodarstwa, a następnie jego wizytacją, w trakcie której weryfikuje się kolejne punkty wspomnianej Listy. Kończy natomiast oceną poziomu zaawansowania praktyk rolnictwa zrównoważonego (poziom złoty, srebrny lub brązowy) wraz z doradztwem i zaleceniami dla dalszego rozwoju w tym kierunku.

Rolnicy o korzyściach z audytu

Rosnące zainteresowanie audytem pokazuje, że polscy rolnicy dostrzegają konieczność podążania za standardami, jakie wyznacza globalny rynek żywności. Przekonują się też do zrównoważonego modelu zarządzania jako opłacalnej alternatywy prowadzenia działalności rolniczej. Audyt ASAP jest narzędziem, który dla wielu gospodarstw staje się niejako punktem odniesienia lub kolejnym krokiem w realizacji długofalowej strategii rozwoju.

W lutym tego roku skorzystał z niego p. Krzysztof Ławrenowicz, właściciel Gospodarstwa Nasiennego ze wsi Podgóry (gm. Kępice, Powiat Słupski), który na co dzień stosuje dobre praktyki rolnicze oraz rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Intencją przeprowadzenia tego audytu w gospodarstwie było dalsze doskonalenie jego działań w kierunku zrównoważonej produkcji. Pan Krzysztof postawił na większą efektywność w zarządzaniu oraz pewność, że prowadzona przez Niego działalność rolnicza sprzyja ochronie zasobów naturalnych i dobrym relacjom z otoczeniem. Tym samym gwarantuje, że wytwarzane w gospodarstwie produkty są bezpieczne i dobrej jakości. Audyt został przeprowadzony we współpracy gospodarstwa z bankiem BNP Paribas, który jako członek Stowarzyszenia ASAP, na co dzień doradza swoim klientom, jak efektywnie inwestować w zrównoważoną produkcją rolną. Pan Krzysztof czeka obecnie na wyniki audytu oraz zalecenia.

Nie certyfikowałeś jeszcze gospodarstwa? Sprawdź, dlaczego warto się z tym spieszyć

Narzędzie to oceniły dla nas gospodarstwa rolne, u których audyt przeprowadzono już kilka lat temu:

„Audyt ASAP nie jest certyfikatem produkcji bezpiecznej żywności, natomiast posiada większość wspólnych zagadnień z Global G.A.P., dlatego może pomóc w przygotowaniu gospodarstwa do tej certyfikacji. Porusza on jednak jeszcze inne, ważne kwestie związane ze stabilnością gospodarstwa i jego długofalowym rozwojem. Jeśli ktoś myśli o swojej firmie wyłącznie tu i teraz, a nie perspektywicznie, to ten audyt niekoniecznie będzie dla niego. Nasze gospodarstwo Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. w Bobrownikach od ponad 15 lat stosuje praktyki rolnictwa zrównoważonego, a poddanie się temu audytowi umożliwiło nam ocenę poziomu ich zaawansowania oraz zgodności standardów naszej produkcji ze standardami innych polskich oraz zagranicznych gospodarstw. Zrównoważony rozwój zakłada ciągłe doskonalenie się w wielu obszarach, które niekoniecznie brane są pod uwagę przy czysto finansowym podejściu do zarządzania. Dotyczą one wpływu działalności rolniczej na społeczność lokalną i środowisko, zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy oraz stabilności i przewidywalności wyniku finansowego, a nie jego maksymalizacji za wszelką cenę.” – Jarosław Wańkowicz, Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. Bobrowniki (gm. Damnica, Powiat Słupski), Dyrektor ds. Zarządzania Surowcem w Farm Frites Poland S.A. w Lęborku.

„Jesteśmy 1,5 tys. hektarowym gospodarstwem rolnym, specjalizującym się w uprawie zbóż oraz ziemniaka. Audyt ASAP został u nas przeprowadzony już kilka lat temu i pozwolił na weryfikację działań w różnych obszarach funkcjonowania naszego gospodarstwa, a co za tym idzie, na ich usystematyzowanie. Dzięki temu mogliśmy zachować wysokie standardy produkcji oraz zagwarantować, że nasze produkty są bezpieczne i dobrej jakości, w dodatku wytwarzane w sposób przyjazny środowisku. Standardy te wyróżniają nas na rynku żywności i decydują o konkurencyjności naszego gospodarstwa, co realnie przekłada się na większą opłacalność zawartych kontraktów. Audyt polecam wszystkim tym rolnikom, którzy myślą o rozwoju w kierunku zrównoważonej produkcji rolnej oraz planują certyfikację w tym zakresie oraz w zakresie bezpieczeństwa żywności.” – Arkadiusz Puchała, Dyrektor Gospodarstwa Rolnego „Natura” Sp. z o.o. w Rumsku (gm. Główczyce, Powiat Słupski).

Opracowanie: Monika Wańkowicz, Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,885ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE