Cukier w Polsce jest za drogi

Organizacje producentów słodyczy i soków oraz organizacje konsumenckie uważają, że cukier w Polsce jest za drogi. Ich zdaniem cena cukru może spaść po zniesieniu limitowania produkcji cukru w Unii, co Komisja Europejska zapowiedziała na 2015 rok – donosi „Puls Biznesu”.

Rada Krajowa Federacji Konsumentów, Polska Federacja Producentów Żywności, POLBISCO Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych, Krajowa Unia Producentów Soków, Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy" są przeciwne propozycji ministerstwa rolnictwa dotyczącej przedłużenia ograniczania produkcji cukru do 2020 roku. Zdaniem Andrzeja Gantnera z Polskiej Federacji Producentów Żywności resort popiera interesy producentów cukru, z którymi są powiązani plantatorzy buraków cukrowych.

Jak informuje „Puls Biznesu”, minister Sawicki, zapytany o propozycję KE w sprawie zniesienia limitu produkcji cukru w 2015 r. powiedział, że jego zdaniem jest za wcześnie na taką decyzję, gdyż na tym wygrałyby jedynie kraje, które mają nadprodukcję cukru. Poinformował, że Polska ponownie wystąpi z propozycją podniesienia limitu produkcji cukru o 2-5 proc. w skali roku.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: "Puls Biznesu"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here