Czarny sen drobiarzy. Ptasia grypa dotarła do Wielkopolski

Stało się to, czego tak bardzo bali się producenci drobiu. Ptasia grypa pojawiła się w woj. wielkopolskim. Pierwsze ognisko tej choroby w tym regionie, a 31. w Polsce potwierdził Główny Lekarz Weterynarii. Przypomnijmy, że właśnie w tym województwie znajdują się jedne z największych ferm drobiu w Polsce.

 

\"rolnictwo,

 

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trzydzieste pierwsze ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy zlokalizowano w gospodarstwie utrzymującym około 3860 sztuk ptaków (kaczki, kury, perliczki, gołębie), położonym w  miejscowości Bierzów (gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie).
Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w województwie wielkopolskim.

Tym samym liczba województw, w których stwierdzono obecność wirusa u drobiu hodowlanego wzrosła do siedmiu. Choroba występuje już w woj. lubuskim, małopolskim, swietkorzyskim, opolskim, podkarpackim, dolnoślaskim i wielkpolskim.

Największe regiony w produkcji drobiowego żywca rzeźnego w 2015 roku, według danych GUS, to województwo mazowieckie – 702 tys. ton, województwo wielkopolskie – 494 tys. ton oraz województwo warmińsko-mazurskie – 237 tys. ton.

Do tej pory z powodu wirusa ptasiej grypy padło lub zostało przeznaczonych do utylizacji ponad 420 tys. sztuk drobiu.

 

Redakcja AgroNews,
fot.:pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here