Czeskie ministerstwo rolnictwa chce opóźnienia ważnego rozporządzenia. Polska też za

Czeskie ministerstwo rolnictwa zwróciło się do KE o odroczenie stosowania unijnego rozporządzenia mającego na celu przeciwdziałanie wylesianiu. Zdaniem Pragi nie wiadomo, jaki wpływ będzie ono miało na przedsiębiorstwapodaje euractiv.pl

Czeskie ministerstwo rolnictwa chce opóźnienia ważnego rozporządzenia. Polska też za

Według czeskiego ministerstwa rolnictwa firmy nie mogą przystosować się do nowych przepisów, ponieważ brakuje im informacji o warunkach, jakie powinny spełnić.

Trudno oszacować wpływ (nowego prawa – red.) na firmy i łańcuchy dostaw. Aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki, KE musi opublikować stosowny dokument i dać wszystkim podmiotom wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z kluczowymi narzędziami potrzebnymi do wdrożenia rozporządzenia”, stwierdził wczoraj (29 sierpnia) resort.

„Ponieważ KE jeszcze tego nie zrobiła, my, podobnie jak wiele innych państw członkowskich UE, wnosimy o odroczenie wdrożenia rozporządzenia”, dodało ministerstwo, cytowane przez Czeską Agencję Prasową.

Wcześniej odroczenia stosowania nowych przepisów domagały się Austria, Finlandia, Polska, Słowacja, Słowenia, Szwecja i Włochy.

Podobny postulat wysunęła przed wakacjami również Europejska Partia Ludowa. Teraz Czechy dołączyły do grupy zaniepokojonych nowymi przepisami. Tamtejszy rząd twierdzi, że czeskie firmy mają problemy i potrzebują więcej czasu i odpowiednich wytycznych, aby dostosować się do zmian w prawie.

Czeskie ministerstwo rolnictwa poinformowało również, że mimo licznych próśb Komisja Europejska nie rozpoczęła jeszcze rozmów z państwami w sprawie odroczenia regulacji.

Rozporządzenie ma na celu zmniejszenie udziału UE w wylesianiu i degradacji lasów na świecie. Nowe prawo będzie miało wpływ na firmy produkujące i sprzedające produkty zawierające kawę, kakao, olej palmowy, soję, wołowinę, gumę i drewno.

Przedsiębiorstwa będą musiały zbierać i zgłaszać dane na temat gruntów, na których znajdują się uprawy, a następnie rejestrować je w europejskim systemie informacyjnym.

Nowe przepisy weszły w życie w czerwcu 2023 r. Kluczowe elementy rozporządzenia zaczną jednak obowiązywać dopiero 30 grudnia br. Małe przedsiębiorstwa mają czas na dostosowanie się do zmian prawa do 30 czerwca 2025 r.

Autor Aneta Zachová | EURACTIV.cz | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek

Advertisement
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pilne ostrzeżenie GIS: Groźna bakteria w boczku w kostce

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii bekonu wędzonego w kostce. Należy unikać spożywania produktów z tej konkretnej partii,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics