Advertisement

Cztery nowe ogniska ptasiej grypy u drobiu

Główny Lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych czterech ognisk wirusa HPAI u drobiu. Wirus zaatakował kury i Kaczki w trzech województwach.

Cztery nowe ogniska ptasiej grypy u drobiu
Cztery nowe ogniska ptasiej grypy u drobiu

Są to ogniska nr 74 – 77 w 2021 roku

Jedno ognisko stwierdzono w województwie mazowieckim w powiecie żuromińskim, 1 ognisko  w woj. małopolskim w powiecie nowosądeckim, 2 ogniska w woj. wielkopolskim w powiecie kaliskim.

Ognisko nr 2021/74 potwierdzono 26 marca br. w gospodarstwie utrzymującym 19 800 drobiu (kury i kaczki), zlokalizowanym w miejscowości Krasne Potockie, w gminie Chełmiec, powiat nowosądecki, woj. małopolskie.  Jest to ognisko kontaktowe do ogniska nr 67, związane z dystrybucją kaczek przez pośrednika z woj. śląskiego, który w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego kupił drób w okresie inkubacji choroby ze stwierdzonego na terytorium Czech ogniska HPAI.

Ognisko nr 2021/75 potwierdzono 28 marca br. w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 32 223 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Swojęcin, w gminie Lutocin, powiat żuromiński, woj. mazowieckie. Ognisko wykryto w gospodarstwie położonym w obszarze zapowietrzonym (3 km) wokół stwierdzonego wcześniej ogniska nr 63 w powiecie w powiecie żuromińskim, tj. wokół pierwszego ogniska grypy ptaków w tym powiecie. Ze wstępnych informacji wynika, że między tymi ogniskami nie ma powiązań epizootycznych.

Pandemia zatrzymała polski eksport drobiu

Ognisko nr 2021/76 potwierdzono 27 marca br. w gospodarstwie komercyjnym,utrzymującym 5 918 kaczek, zlokalizowanym w miejscowości Nowy Nakwasin, w gminie Koźminek, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniejszymi ogniskami HPAI w tym powiecie.

Ognisko HPAI nr 2021/77 potwierdzono 27 marca 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym,utrzymującym 8 558 kaczek, zlokalizowanym w miejscowości Sobiesęki w gminie Brzeziny, powiat kaliski, woj. wielkopolskie. Jest to pierwsze ognisko HPAI w gminie Brzeziny w powiecie kaliskim. Natomiast w powiecie kaliskim łącznie w marcu br. potwierdzono 33 ogniska HPAI.

W gospodarstwach wdrożono wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI.

AM/Redakcja AgroNews na podst. GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. konkurencji rynkowej i jakości żywności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE