Komisja Europejska zamierza wykorzystać biogospodarkę jako kluczowy instrument ochrony środowiska naturalnego.
„Biogospodarka jest wielką szansą dla rolnictwa i rolników w realizacji proekologicznych celów Nowego Zielonego Ładu”, powiedział przed Komisją Rolnictwa chorwackiego parlamentu Janusz Wojciechowski. „Jeżeli chcemy zdekarbonizować nasze gospodarki, będziemy musieli produkować więcej energii z biomasy”.
Biogospodarka priorytetem
Podczas grudniowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) Janusz Wojciechowski podkreślił, że biogospodarka przyczyni się do realizacji priorytetów leżących u podstaw Nowego Zielonego Ładu – sztandarowego programu nowej Komisji Europejskiej. Według polskiego komisarza kluczowe w przypadku biogospodarki będzie zastosowanie podejścia międzysektorowego, zarówno w wymiarze lokalnym, jak na poziomie krajowym.
„Rola polityków na szczeblu lokalnym i krajowym będzie bardzo ważna dla zagwarantowania rozwoju lokalnych łańcuchów wartości w ramach globalnych ram strategicznych”, dodał Wojciechowski. Według komisarza promowanie łańcuchów wartości, w których producenci żywności będą w pełni zintegrowani, jest kolejnym warunkiem, który przyczyni się do osiągnięcia celów w zakresie tworzenia bardziej innowacyjnych miejsc pracy na podstawowym poziomie produkcji.
Biogospodarkę określono jako integralną część dziewięciu celów nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Dodatkowo, poprzez krajowe plany strategiczne, każde z państw członkowskich ma przedstawić, w jaki sposób zamierza osiągnąć ogólnounijne cele określone przez KE, do których zalicza się m.in. biogospodarkę. „Nowy model WPR stanowi okazję do opracowania planów i strategii dostosowanych do potrzeb każdego z państw”, przypomniał w Zagrzebiu Wojciechowski.
Odświeżenie strategii
UE po raz pierwszy opracowała wspólnotową strategię dla biogospodarki w 2012 r. Następnie w październiku 2018 r. postanowiono ją zaktualizować. Pierwotnie planowano doprowadzić do zmniejszenia zależności Europy od ropy naftowej, głównie w kierunku zwiększenia produkcji w sektorze biopaliw. Jednak aktualizacja sprzed kilkunastu miesięcy podążyła dalej. Komisja postanowiła zwiększyć zaangażowanie w zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych, aby stawić czoła lokalnym i globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu czy zrównoważony rozwój.
Od października 2018 r. w ramach dwóch rotacyjnych prezydencji w UE: rumuńskiej i fińskiej, zorganizowano dwie konferencje poświęcone biogospodarce. W przypadku Rumunii skoncentrowano się na aspektach dotyczących badań i innowacji w kontekście dostępnych środków w programach „Horyzont 2020” oraz „Horyzont Europa”. W dyskusjach międzyresortowych często wskazywano na potrzebę zapewnienia rolnikom możliwości dostępu do transferu technologii.
KE chce drastycznego ograniczenia nawozów i pestycydów. Rolnicy zaniepokojeni Zielonym Ładem
Decydujące półrocze
Tymczasem podczas zakończonej przed miesiącem fińskiej prezydencji podkreślano, że państwa członkowskie powinny dzielić się doświadczeniami, aby wszyscy równomiernie korzystali z innowacji.
Finowie podkreślali także kluczową rolę biogospodarki dla innych niż rolnicza branż, np. dla leśnictwa. Postulaty dotyczące biogospodarki znalazły się w programie sprawującej od początku roku rotacyjną prezydencję w UE Chorwacji. Zagrzeb zamierza przez najbliższe sześć miesięcy promować m.in. rodzinne gospodarstwa rolne oraz wspierać młodych rolników.
W trakcie chorwackiej prezydencji spodziewana jest ocena zaktualizowanej unijnej strategii dotyczącej biogospodarki pod kątem jej wdrożenia do innych sektorów niż rolnictwo.