Advertisement

Czy nowy Zielony Ład doprowadzi do zniszczenia rolnictwa rodzinnego w UE?

W wyniku wprowadzenia zasad związanych z nowym Zielonym Ładem w obszarze rolnictwa: “Będziemy pogłębiać koncentrację gospodarstw co stoi w sprzeczności z zapowiedziami Komisarza i może doprowadzić  do zniszczenia rolnictwa rodzinnego w Unii Europejskiej” – twierdzi Sekretarz Copa Cogeca-  Pekka Pesonen, który w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej podsumował skutki wprowadzenia forsowanych przez Komisję Europejską polityk.

Czy nowy Zielony Ład doprowadzi do zniszczenia rolnictwa rodzinnego w UE?
Czy nowy Zielony Ład doprowadzi do zniszczenia rolnictwa rodzinnego w UE?

Pomimo osiągnięcia przez Komisję Europejską kompromisu dot. kształtu nowej Wspólnej Polityki Rolnej, w środowiskach rolnych krajów wspólnoty nadal toczy się gorąca dyskusja na temat skutków wprowadzenia narzucanych odgórnie rozwiązań.

Alarm przed wprowadzeniem reguł Nowego Zielonego Ładu

Pomimo tego, że Komisja Europejska stara się przedstawić nowe, zielone projekty jako szansę na rozwój rolnictwa, to zarówno europejskie organizacje rolnicze – Copa-Cogeca jak i Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej nie podzielają optymizmu Komisji, a wręcz alarmują  przed wprowadzeniem reguł Nowego Zielonego Ładu.

Według raportu, w wyniku realizacji strategii, wszystkie sektory wykazują spadek produkcji od 5% do 15%, przy czym najbardziej dotknięte są sektory hodowlane. Szacowana wielkość zmiany produkcji prowadzi do zmniejszenia pozycji eksportowych netto w przypadku zbóż, wieprzowiny i drobiu, oraz do pogłębienia deficytu handlowego UE w przypadku nasion oleistych, owoców i warzyw, wołowiny, mięsa baraniego i koziego. Jednocześnie ceny produkcji wykazują wzrost netto o około 10%, co ma bezpośrednio negatywne przełożenie na dochody rolników.

Organizacje rolnicze apelują o podjęcie dyskusji na temat skutków wprowadzenia nowego zielonego ładu

Europejskie organizacje rolnicze od dawna apelują o podjęcie dyskusji na temat skutków wprowadzenia nowego zielonego ładu oraz dokonania korekty  podjętych już założeń.
Z Sekretarzem Generalnym Copa-Cogeca- najważniejszych organizacji rolników i przetwórców Unii Europejskiej – Pekką Pesonenem rozmawiała Karolina Hernik- Główny Specjalista ds. Stosunków Międzynarodowych Instytutu Gospodarki Rolnej.

W ocenie Sekretarza Generalnego rolnicze organizacje europejskie: “Nie negują samej potrzeby wprowadzenia zmian przede wszystkim dlatego, (…) ale nie może być tak, że przy wprowadzeniu WPR to oni najbardziej odczują zmniejszenie dochodów wsi na własnej skórze.” 

Sekretarz wskazuje również, że “nieustannie słyszymy o programach wsparcia które są jednak przelewaniem pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, przekazywaniem pieniędzy od rolnika do rolnika a mówi nam się, że to jest rozwiązanie.” 

Forsowanie założeń Nowego Zielonego Ładu prowadzić będzie do  pogłębiania koncentracji gospodarstw

Zdaniem Pesonena forsowanie założeń Nowego Zielonego Ładu prowadzić będzie do  pogłębiania koncentracji gospodarstw, co stoi w sprzeczności z zapowiedziami Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Janusza Wojciechowskiego. Taka sytuacja doprowadzi  do zniszczenia rolnictwa rodzinnego w Unii Europejskiej.

„Dużo słów, mało działań”– tak Sekretarz Copa Cogeca-  podsumował reformy nadchodzące w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w rozmowie z Instytutem Gospodarki Rolnej.

Pełną treść rozmowy znajdziecie Państwo na stronie Instytutu Gospodarki Rolnej: https://instytutrolny.pl  oraz na kanale YouTube:  https://youtu.be/OldTU_l8qeg

Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE