Czy twój pracownik dba o jakość twojego produktu?

Twój produkt to twoja wizytówka. Jego powtarzalna jakość i bezpieczeństwo decyduje o tym, czy staniesz się zaufanym i cenionym dostawcą. Na dobrą jakość produktu rolnego pracuje każdy pracownik zaangażowany w poszczególne etapy jego produkcji. Ważne jest więc, żeby był świadomy swojej roli i odpowiedzialności w tym, co robi.

\"rolnictwo,

Nie oszczędzaj na szkoleniach

Dlaczego warto szkolić swoich pracowników? Dlatego, że nie tylko wiedza właściciela gospodarstwa, ale umiejętności pracujących w nim osób, mają bezpośredni wpływ na jego efekty. To m. in. ich profesjonalizm jest wizytówką tego gospodarstwa. Im większa świadomość roli i wpływu każdego z nich na prawidłowy przebieg produkcji, tym lepszy produkt, dopasowany do szczególnych potrzeb przetwórcy, czy konsumenta. Edukacja pracowników, czy też członków rodziny pracujących w gospodarstwie, której celem jest  uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej jakości produkcji, powinna się odbywać regularnie. Przede wszystkim dla nabycia dobrych i bezpiecznych nawyków w pracy. Nie chodzi tu wyłącznie o szkolenia stricte zawodowe, ale o szkolenia dotyczące określonych procedur działania w sytuacji zagrożeń bezpieczeństwa produkcji i związanych z nimi aspektów behawioralnych. Ich celem jest wskazanie punktów krytycznych w gospodarstwie i przedstawienie planu prewencji, wraz z odpowiedzialnością pracowników za konkretne działania i reakcje. Dzięki takim szkoleniom rośnie świadomość roli jednostki w procesie produkcji, a przy okazji satysfakcja z tego, że to, co robi, jest ważne.

Pokaż punkty krytyczne produkcji

Punkty krytyczne to miejsca w procesie produkcji, które mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego i jakości żywności. Wyznacza się je na podstawie zidentyfikowanych zagrożeń i mogą być one zróżnicowane ze względu na specyfikę działalności gospodarstw. Takie punkty obowiązkowo opracowują firmy, które posiadają certyfikat GLOBAL G.A.P., gdzie duży nacisk kładzie się na przestrzeganie określonych procedur w zakresie bezpieczeństwa produkowanej żywności. Mogą je jednak z łatwością określić niecertyfikowane gospodarstwa, również te małe, które z pewnością nie raz doświadczyły problemów z uzyskaniem odpowiedniej jakości swojego produktu.

Oto przykładowe zagrożenia dla produkcji żywności:

 • Szkło, plastik, ciała obce 
 • Wyciek oleju, paliw, smary
 • Wycieki pestycydów
 • Skażenie gleby, wód
 • Pożar, zalanie
 • Insekty, gryzonie
 • Zła segregacja produktu
 • Błędy w nawożeniu i aplikacji ŚOR
 • Nieprawidłowe składowanie i segregowanie odpadów
 • Brudne i nieodkażone magazyny, silosy, warsztaty i budynki inwentarskie
 • Brudne maszyny, luźne elementy
 • Zła wentylacja, nieodpowiednia temperatura w przechowalni
 • Nieodpowiednia higiena pracowników

Przekonaj do procedur

Prawie każdy o nich słyszał i prawie każdy ich nie lubi. Procedury odstraszają tych, którzy muszą się im podporządkować, ale ich brak odczuwają dotkliwie, szczególnie jeśli dotyczą one bezpieczeństwa i jakości produkowanej żywności, czy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie. Nie są tworzone bynajmniej po to, by uprzykrzać życie, ale systematyzować pracę i eliminować ryzyko wystąpienia określonych zagrożeń. Stosowanie procedur powinno być nawykiem, dlatego warto o nich przypominać co roku, przed rozpoczęciem sezonu i kontrolować ich wykonywanie na bieżąco. Nie ważne, czy zebrane są w opasłe tomy instrukcji certyfikatu, czy mieszczą się na skromnej kartce papieru. Ważne, żeby zapewniały bezpieczeństwo pracy i zdrowy, dobrej jakości produkt na miarę potrzeb współczesnego rynku.

Opracowanie: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP, fot. Marta Nowak-Woźnica

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics