Czy z podaniem azotu należy czekać do 1 marca?

Wielu rolników zastanawia się, czy można siać nawozy mineralne już teraz, czy dopiero od 1 marca. Wątpliwości powstały w związku z obowiązującym od niedawna Prawem wodnym przy jednoczesnym braku programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych.


Stan ozimin w wielu regionach Polski nie jest zadowalający. Rośliny potrzebują podania m.in. azotu, ponieważ został on wymyty z gleby na skutek dużych opadów deszczu jesienią i zimą. Ale rolnicy nie wiedzą, czy mogą siać nawozy. Bo z jednej strony cała Polska jest obszarem OSN, więc na terenie całego kraju należy zapobiegać zanieczyszczaniu wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Ale z drugiej strony program określający stosowanie nawozów zawierających azot nadal nie wszedł w życie. A to właśnie w projekcie tego programu znajduje się zapis wyznaczający termin stosowania nawozów mineralnych od 1 marca do 31 października.

Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia

Postanowiliśmy więc zapytać w ministerstwie rolnictwa, czy jeśli ziemia nie jest zamarznięta, to można rozsiewać nawozy azotowe przed 1 marca. Z odpowiedzi wynika, że tak, ponieważ do czasu wejścia w życie programu azotanowego obowiązują dotychczasowe przepisy, m.in.  ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu. Z przepisów tej ustawy wynika, że nawozów nie wolno wysiewać na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, czy pokrytych śniegiem. A za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

Poniżej prezentujemy odpowiedź resortu rolnictwa:

„W związku z opublikowaniem w dniu 23 sierpnia 2017 r. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne nastąpiła nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu, w konsekwencji czego zagadnienia dotyczące przechowywania i stosowania nawozów zawierających azot uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne oraz procedowanego obecnie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych” tzw. programu azotanowego wydawanego na podstawie art. 106 ww. ustawy.

Na początku grudnia 2017 r. Minister Środowiska przekazał informacje o zamieszczeniu w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych” (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305809/katalog/12475327#12475327).

W chwili obecnej minister ds. gospodarki wodnej prowadzi intensywne prace nad jego przyjęciem.

Należy jednocześnie wskazać, że do czasu wejścia w życie programu azotanowego, w zakresie zasad stosowania nawozów, w tym nawozów mineralnych, obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U. z 2017 r. poz. 668, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U. z 2014 r. poz. 393)."

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics