Ceny nawozów zaczęły rosnąć. Większe zapotrzebowanie na azot i siarkę

Jak co roku o tej porze rośnie zainteresowanie rolników nawozami. Rosną też ich ceny.  Ze względu na wymycia w oziminach zapotrzebowanie na azot i siarkę może być wyższe niż zazwyczaj.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, nawozy, ministerstwo rolnictwa, OSN, azot, mocznik, siarka, Grupa Azoty, Piotr Zarosiński

– Zgodnie z ostatnimi raportami rynkowymi po raz pierwszy od wielu tygodni, kiedy to nie zachodziły istotne zmiany, widoczne są podwyżki cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych oferowanych z portów na Morzu Bałtyckim. Podwyżki wynoszą od 5 USD dla tony fosforanu dwuamonowego (DAP) miesiąc do miesiąca do nawet 25 USD za tonę nawozów wieloskładnikowych miesiąc do miesiąca – wyjaśnia Piotr Zarosiński, dyrektor jednostki biznesowej Nawozy z Grupy Azoty.

O  tej porze roku ceny nawozów zazwyczaj rosną. Czemu? Bo surowce potrzebne do ich produkcji też drożeją.

Rosną ceny mocznika 

Obecna sytuacja na rynku mocznika również wykazuje tendencję do ożywienia.

Jego ceny na Bałtyku po spadkach na początku roku powoli odbijają się. W bilansie światowym warto zauważyć zakupy mocznika przez Chiny (do niedawana ważnego eksportera tego nawozu). Na Bałtyku ceny mocznika wzrosły w ostatnich notowaniach o 5 USD/t co może świadczyć o wzroście zainteresowania od strony kupujących – wylicza Zarosiński.

Apetyt na azot i siarkę

Jesienno-zimowa aura nie rozpieszczała ozimin. Na skutek dużych opadów deszczu spadła zasobność gleby m.in. w azot i siarkę. Dlatego specjaliści przewidują,  że zainteresowanie tymi nawozami będzie spore.

– Na rynku krajowym odnotowujemy znaczne wymycie azotu i siarki z gleby na skutek opadów jesienno-zimowych. Zatem rzepak i zboża są w tym zakresie mocno "wygłodzone" – komentuje dyrektor.

oprac. Kamila Szałaj, Redkcja AgroNews, fot. Amazone

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics