Debata ekspercka branży spożywczej

Przedsiębiorcy branży spożywczej lepiej organizują procesy wyboru rozwiązań informatycznych niż w latach ubiegłych – wynika z analizy ponad 100 projektów inwestycyjnych monitorowanych przez BPC w 2013 roku. Decydenci zadają więcej pytań dostawcom, wiedzą jakich funkcjonalności systemów szukają. Chcą wspierać kontrolę jakości, sprawniej rozliczać produkcję, dokładniej planować procesy logistyczne. Muszą sprostać rygorystycznym normom Unii Europejskiej, którym podlegają producenci żywności.
 

 

\"\"

 

Kolejna Debata Ekspertów zorganizowana przez firmę doradczą Business Penetration & Consulting (BPC) miała miejsce w „Rancho pod Bocianem” w Przypkach k. Warszawy. Eksperci przedyskutowali kierunki informatyzacji w branży spożywczej, wskazali na istotne problemy, które blokują inwestycje w IT.

W spotkaniu wzięła udział kadra zarządzająca wybranych przedsiębiorstw branży spożywczej oraz osoby odpowiedzialne za informatyzację zakładów produkcyjnych (Zakłady mięsne PAMSO S.A., Grupa Producentów Owoców GALSTER, Rowita Sp. J., Sieć  Handlowa Eden Sp. z o.o.). Ponadto BPC do dyskusji zaprosiło dostawców rozwiązań informatycznych klasy ERP oraz MES, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa tej branży (Primaco Sp. z o.o.,  APISystems Sp. z o.o., CompuTec S.A., CSB-System Polska Sp. z o.o.)

Eksperci na spotkaniu poruszyli następujące tematy:

·    Wpływ bieżących problemów ekonomicznych na kondycję finansową polskich przedsiębiorstw branży spożywczej.

Embargo unijnej wieprzowiny, spadek cen surowca i pogłowia trzody chlewnej, rozporządzenie unijne ws. dopuszczalnej zawartości substancji smolistych w żywności,  amerykański lobbing na żywność transgeniczną czy afery spożywcze – to według ekspertów  jedynie część problemów, która dotyka producentów żywności. Uczestnicy debaty stwierdzili, że obecnie większym zagrożeniem dla kondycji ekonomicznej branży jest rosnąca pozycja hipermarketów i sieci handlowych;

„Kryzys globalny ma charakter przejściowy, a trudności  związane z ograniczeniami  handlu  żywnością   występują  często w polskich realiach. Uważam jednak, że równie istotne są tendencje na rynku krajowym o charakterze długofalowym. Wyraźnie zaostrzyła się „walka cenowa” pomiędzy producentami.

W tej perspektywie, wzrosła potrzeba optymalizacji procesów biznesowych czy obniżenia kosztów. Te firmy, które to dostrzegły generują największy popyt na usługi informatyczne”, Wojciech Paluszkiewicz, Sieć Handlowa "EDEN" Sp. z o.o

·    Finansowanie projektów informatycznych.

Gdy na rynku pojawiają się problemy ekonomiczne, przedsiębiorstwa branży spożywczej w pierwszej kolejności obcinają wydatki na informatyzację – stwierdzili eksperci branżowi. W trakcie dyskusji menadżerowie zwrócili jednak uwagę na nowe tendencje, które coraz wyraźniej kształtują się na rynku. Przedsiębiorstwa nowoczesne i rozwojowe nie wstrzymają budżetowania na IT w sytuacji kryzysu, lecz przeciwnie –  inwestują w zaawansowane rozwiązania wspierające procesy biznesowe, by w przyszłości czerpać z nich wymierne korzyści;

„Wszystko wskazuje na to, że te trudne czasy w sektorze spożywczym potrwają jeszcze bardzo długo. Zawsze, gdy pojawia się problem, trzeba zacząć oszczędzać więc wstrzymuje się jakiekolwiek inwestycje. W pierwszej kolejności, ośmiu na dziesięciu prezesów obcina wydatki na informatykę” Michał Nowak, Zakłady Mięsne PAMSO S.A.

·    Systemy specjalizowane w branży spożywczej.

Według ekspertów kontrola jakości, rozliczanie produkcji, identyfikowanie towaru ze względu na miejsce pochodzenia, optymalizowanie zużycia energii – to obszary działalności przedsiębiorstwa produkcyjnego branży spożywczej, które  najbardziej wymagają wsparcia przez wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych.

„Istotą jest to, by dostawca miał możliwość osobiście poznać procesy produkcyjne w każdym przedsiębiorstwie. Musi być blisko tajemnic wytwarzania produktu, organizacji pracy. Szczególnym obszarem w tej branży są opatentowane receptury. Wymagają one specjalnego modułu ich wymiany,  pomiędzy poszczególnymi osobami w systemie informatycznym. Błędem jest wiara w to, że po wdrożeniu systemu, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by odnotować mnóstwo oszczędności.” Maciej Ramlo, APISystems Sp. z o.o.

Uczestnicy spotkania zwrócili także uwagę na rosnącą rolę klastrów technologicznych w branży spożywczej w kontekście zaplanowanych na ten cel środków unijnych [okres programowania 2014 – 2020]. Wskazali na duże znaczenie informatyki w tym obszarze – ponieważ najbardziej kluczowe działania klastrów technologicznych muszą zostać objęte zintegrowanym systemem.

Szczegółowe informacje na temat Debaty oraz fotorelację znajdą Państwo pod adresem: http://synergia-it.pl/2014-02-24/warszawa-debata/

Źródło: BPC
Redakcja AgroNews, fot:sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here