Debata ekspercka branży spożywczej

Przedsiębiorcy branży spożywczej lepiej organizują procesy wyboru rozwiązań informatycznych niż w latach ubiegłych – wynika z analizy ponad 100 projektów inwestycyjnych monitorowanych przez BPC w 2013 roku. Decydenci zadają więcej pytań dostawcom, wiedzą jakich funkcjonalności systemów szukają. Chcą wspierać kontrolę jakości, sprawniej rozliczać produkcję, dokładniej planować procesy logistyczne. Muszą sprostać rygorystycznym normom Unii Europejskiej, którym podlegają producenci żywności.
 

 

\"\"

 

Kolejna Debata Ekspertów zorganizowana przez firmę doradczą Business Penetration & Consulting (BPC) miała miejsce w „Rancho pod Bocianem” w Przypkach k. Warszawy. Eksperci przedyskutowali kierunki informatyzacji w branży spożywczej, wskazali na istotne problemy, które blokują inwestycje w IT.

W spotkaniu wzięła udział kadra zarządzająca wybranych przedsiębiorstw branży spożywczej oraz osoby odpowiedzialne za informatyzację zakładów produkcyjnych (Zakłady mięsne PAMSO S.A., Grupa Producentów Owoców GALSTER, Rowita Sp. J., Sieć  Handlowa Eden Sp. z o.o.). Ponadto BPC do dyskusji zaprosiło dostawców rozwiązań informatycznych klasy ERP oraz MES, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa tej branży (Primaco Sp. z o.o.,  APISystems Sp. z o.o., CompuTec S.A., CSB-System Polska Sp. z o.o.)

Eksperci na spotkaniu poruszyli następujące tematy:

·    Wpływ bieżących problemów ekonomicznych na kondycję finansową polskich przedsiębiorstw branży spożywczej.

Embargo unijnej wieprzowiny, spadek cen surowca i pogłowia trzody chlewnej, rozporządzenie unijne ws. dopuszczalnej zawartości substancji smolistych w żywności,  amerykański lobbing na żywność transgeniczną czy afery spożywcze – to według ekspertów  jedynie część problemów, która dotyka producentów żywności. Uczestnicy debaty stwierdzili, że obecnie większym zagrożeniem dla kondycji ekonomicznej branży jest rosnąca pozycja hipermarketów i sieci handlowych;

„Kryzys globalny ma charakter przejściowy, a trudności  związane z ograniczeniami  handlu  żywnością   występują  często w polskich realiach. Uważam jednak, że równie istotne są tendencje na rynku krajowym o charakterze długofalowym. Wyraźnie zaostrzyła się „walka cenowa” pomiędzy producentami.

W tej perspektywie, wzrosła potrzeba optymalizacji procesów biznesowych czy obniżenia kosztów. Te firmy, które to dostrzegły generują największy popyt na usługi informatyczne”, Wojciech Paluszkiewicz, Sieć Handlowa "EDEN" Sp. z o.o

·    Finansowanie projektów informatycznych.

Gdy na rynku pojawiają się problemy ekonomiczne, przedsiębiorstwa branży spożywczej w pierwszej kolejności obcinają wydatki na informatyzację – stwierdzili eksperci branżowi. W trakcie dyskusji menadżerowie zwrócili jednak uwagę na nowe tendencje, które coraz wyraźniej kształtują się na rynku. Przedsiębiorstwa nowoczesne i rozwojowe nie wstrzymają budżetowania na IT w sytuacji kryzysu, lecz przeciwnie –  inwestują w zaawansowane rozwiązania wspierające procesy biznesowe, by w przyszłości czerpać z nich wymierne korzyści;

„Wszystko wskazuje na to, że te trudne czasy w sektorze spożywczym potrwają jeszcze bardzo długo. Zawsze, gdy pojawia się problem, trzeba zacząć oszczędzać więc wstrzymuje się jakiekolwiek inwestycje. W pierwszej kolejności, ośmiu na dziesięciu prezesów obcina wydatki na informatykę” Michał Nowak, Zakłady Mięsne PAMSO S.A.

·    Systemy specjalizowane w branży spożywczej.

Według ekspertów kontrola jakości, rozliczanie produkcji, identyfikowanie towaru ze względu na miejsce pochodzenia, optymalizowanie zużycia energii – to obszary działalności przedsiębiorstwa produkcyjnego branży spożywczej, które  najbardziej wymagają wsparcia przez wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych.

„Istotą jest to, by dostawca miał możliwość osobiście poznać procesy produkcyjne w każdym przedsiębiorstwie. Musi być blisko tajemnic wytwarzania produktu, organizacji pracy. Szczególnym obszarem w tej branży są opatentowane receptury. Wymagają one specjalnego modułu ich wymiany,  pomiędzy poszczególnymi osobami w systemie informatycznym. Błędem jest wiara w to, że po wdrożeniu systemu, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by odnotować mnóstwo oszczędności.” Maciej Ramlo, APISystems Sp. z o.o.

Uczestnicy spotkania zwrócili także uwagę na rosnącą rolę klastrów technologicznych w branży spożywczej w kontekście zaplanowanych na ten cel środków unijnych [okres programowania 2014 – 2020]. Wskazali na duże znaczenie informatyki w tym obszarze – ponieważ najbardziej kluczowe działania klastrów technologicznych muszą zostać objęte zintegrowanym systemem.

Szczegółowe informacje na temat Debaty oraz fotorelację znajdą Państwo pod adresem: http://synergia-it.pl/2014-02-24/warszawa-debata/

Źródło: BPC
Redakcja AgroNews, fot:sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,662ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE