Decyzja w sprawie glifosatu w następnym tygodniu

Ważą się losy odnowienia zezwolenia dla glifosatu. Państwa członkowskie UE podejmą decyzję odnośnie możliwości jego stosowania 6 czerwca 2016 r. podczas posiedzenia Stałego Komitetu Komisji Europejskiej.

 

\"rolnictwo,

 

Komisja Europejska opowiada się za przedłużeniem zezwolenia na 12-18 miesięcy, aby Europejska Agencja Chemikaliów miała czas zakończyć swoją ocenę glifosatu. Pozytywną ocenę tej substancji czynnej wystawiły także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Agencja ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
O wydłużenie okresu autoryzacji glifostatu apeluje europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca.

– Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – mówi Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

Glifosat jest substancją aktywną szeroko używaną do produkcji środków chwastobójczych. Opatentowany we wczesnych latach siedemdziesiątych, wszedł na rynek w 1974 roku jako środek chwastobójczy o szerokim spektrum działania. Od kiedy ochrona patentowa wygasła, w 2000 roku, glifosat jest sprzedawany przez wiele firm. Na terenie Europy zarejestrowanych jest obecnie kilkaset produktów chwastobójczych zawierających glifosat, używanych do ochrony zbiorów.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/Chafer Machinery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here