Mniej rzepaku, wiele strat zimowych. GUS opublikował wiosenną ocenę stanu upraw rolnych

GUS opublikował wiosenną ocenę stanu upraw rolnych w tym roku. Najwięcej strat spowodowanych przymrozkami odnotowali producenci rzepaku.

 

\"rolnictwo,
 

Z szacunków GUS wynika, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku uszkodzeń zimowych) i wynosi około 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 6 proc.).

Według wstępnych szacunków przewiduje się zmniejszenie powierzchni uprawy rzepaku i rzepiku ogółem o ok. 19 proc. do ok. 0,8 mln ha, natomiast powierzchnię buraków cukrowych szacuje się na poziomie roku ubiegłego. Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były wysokie i sięgały dla: jęczmienia ozimego 22 proc., pszenicy ozimej 12 proc., pszenżyta ozimego 8 proc., mieszanek zbożowych ozimych 5 proc. i żyta 1 proc.
Dość duże straty odnotowano w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego – wyniosły one ponad 16 proc. areału zasianego jesienią 2015 r.

Na aktualny stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ miał przebieg pogody jesienią ubiegłego roku, rozwój i zahartowanie roślin do zimowego spoczynku, a także przebieg warunków pogodowych w okresie zimy.

Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja br. był gorszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich pod koniec lutego br. wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały znacznie gorzej niż w roku ubiegłym. Zaobserwowane lokalnie dość duże straty zimowe (znaczne uszkodzenia roślin) powstały w wyniku:

  • niskich temperatur przy braku okrywy śnieżnej i wysmalania roślin na skutek silnych wiatrów,
  • obniżonej mrozoodporności na skutek słabego wyrośnięcia roślin jesienią na dość licznych plantacjach,
  • zbyt małej obsady roślin na 1 m2,
  • występowania dość dużych dobowych wahań temperatury na przedwiośniu, które osłabiały system korzeniowy roślin ozimych.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here