Dla kogo w końcu te dopłaty do zbóż? Rolnicy mają dość!

W dniu 8 maja 2023 r. ukazała się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wypowiedź Pana Ministra, że dopłaty do zbóż będą również dostępne dla rolników, którzy sprzedali zboża innym rolnikom, np. zajmującym się produkcją zwierzęcą. Jest to bardzo ważne w przypadku Wielkopolski, ponieważ tutaj taki handel stanowi zdecydowaną większość obrotu zbożem, gdyż znajduje się tu bardzo duże pogłowie trzody chlewnej, bydła czy drobiu.

Dla kogo w końcu te dopłaty do zbóż?

Rolnicy dostają sprzeczne informacje

Niestety ta wypowiedź, stoi w sprzeczności z informacjami, które rolnicy otrzymują z ARiMR oraz z zapisami rozporządzenia RADY MINISTRÓW z dnia 14 lutego 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które mówi, że dopłata należy się rolnikowi pod warunkiem, że &13, pkt. 4.b) rolnik dokonał sprzedaży pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż w okresie od dnia 15 grudnia 2022 r. do dnia 31 maja 2023 r.

Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócili się do ministra rolnictwa  z prośbą o dokonanie nowelizacji tego rozporządzenia lub wskazanie takiej interpretacji, która pozwoli rolnikom na otrzymanie tych dopłat a ARiMR sprawne procedowanie wniosków. „Uważamy jednocześnie, że należy utrzymać obowiązek sprzedaży zboża na fakturę. Na liczne wnioski rolników prosimy również o wydłużenie terminu sprzedaży z dopłatą do 15 czerwca, ze względów logistycznych. Trudno jest obecnie znaleźć podmiot skupowy, który kupi zboże a sam proces jego wywozu z gospodarstwa przy nasileniu się prac polowych też jest opóźniony. Zwracamy również uwagę na niewłaściwe zróżnicowanie dopłaty w stosunku do odległości od portu. W przypadku Wielkopolski, odległość pomiędzy najbardziej na północ wysuniętym Okonkiem a położoną na południu Trzcinicą wynosi aż 400 km. To powinno zostać uwzględnione w systemie dopłat” – napisali w liście do Roberta Telusa przedstawiciele WIR.

Telus rozprawia się z fake newsami w sprawie dopłat do zboża

Pełną treść naszego wystąpienia znajdziecie Państwo  tutaj

Andrzej Przepióra
WIR
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga rolnicy! Nowa metoda oszustów – działają metodą na pracownika PIP!

Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim na wniosek Prokuratury zastosował tymczasowe aresztowania wobec 57- latka i 55- latka z Warszawy. Mężczyźni podając się za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics