Dlaczego cukier tak tanieje

CUKIER POTANIAŁ W 2012 ROKU O 15-17%

 W 2012 roku notowania cukru charakteryzowały się dość dużą zmiennością, dominowała jednak tendencja spadkowa – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA. 

 

\"Dlaczego

 

W Nowym Jorku cukier surowy potaniał w ciągu roku (od 31 grudnia 2011 do 31 grudnia 2012 roku) o ponad 17% do 430,1 USD/t. W skali dwóch lat notowania były zaś niższe o 39%.

Czytaj: Kampania buraczana na finiszu

Natomiast cukier biały w Londynie stracił w 2012 roku ponad 15%, spadając do 523,7 USD/t. W ciągu dwóch lat jego notowania obniżyły się zaś o ponad 31%. Na koniec 2012 roku cukier był najtańszy od ponad 2 lat.

Czytaj: Cukier najtańszy od 2 lat

Obserwowane przeceny to efekt poprawy zaopatrzenia – trzeci sezon z rzędu produkcja cukru będzie wyższa od konsumpcji. Odbudowała się produkcja w Brazylii i Indiach. Rosja, Chiny i Pakistan potrzebują mniej cukru lub wręcz nie muszą go aktualnie sprowadzać. Wyższa produkcja cukru na świecie pozwoli na odbudowę zapasów.

Ten proces będzie hamował spadki cen cukru w 2013 roku, ale należy spodziewać się dalszych przecen.
Tradycyjnie dużo będzie zależeć od kursu dolara i notowań ropy oraz od wyników światowej gospodarki, co przekłada się bezpośrednio na dochody i tym samym też na poziom konsumpcji. 

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here