Dlaczego nie będzie wsparcia dla produkcji malin?

Od 2017 roku będą zmiany w systemie tzw. płatności związanych z produkcją. W myśl przyjętego kilka dni temu przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, znikną m.in. dopłaty do uprawy malin.

 

\"rolnictwo,

 

Posłowie swoją decyzję o likwidacji dopłat argumentują tym, że nastąpiła spora poprawa opłacalności produkcji malin w Polsce. Poza tym umocniła się pozycja polskich producentów na rynku międzynarodowym.

– Z analiz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że (…) w sektorze malin nastąpiła wyraźna poprawa opłacalności. Ponadto dane GUS wskazują, że powierzchnia i produkcja malin od 2012 r. ustabilizowała się na bardzo wysokim poziomie, co zapewniło Polsce pozycję światowego lidera w eksporcie malin mrożonych – wyjaśnia resort rolnictwa.

Ponadto eksperci IERiGŻ wyliczyli, że dopłaty te stanowią zaledwie 2 proc. wartości produkcji malin.

Dlatego ministerstwo ocenia, że „rezygnacja ze wspierania upraw malin jest konieczna dla zapewnienia zgodności stosowanych instrumentów wsparcia związanego z produkcją z przepisami unijnymi”. Dopłaty związane z produkcją można bowiem stosować jedynie w tych sektorach produkcji rolnej, które znajdują się w trudnej sytuacji. A Komisja Europejska już dopatrzyła się nieprawidłowości w dopłatach do owoców miękkich stosowanych w Polsce. Dlatego, jak tłumaczy ministerstwo, „ograniczenie zakresu wsparcia w tym sektorze jest zatem nie tylko reakcją na nowe uwarunkowania rynkowe, lecz również stanowi odpowiedź na uwagi Komisji Europejskiej, zmniejszając ryzyko konieczności zwrotu przyznanej pomocy”.

Płatności związane z produkcją realizowane są w Polsce od 2015 r. Obecnie przysługują one do bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu oraz konopi włóknistych.

W nowym roku zniesione będą dopłaty do uprawy malin, mniej o jedną trzecią pieniędzy dostaną producenci pomidorów, a wsparcie będzie przysługiwało maksymalnie do 20 sztuk bydła, a nie jak dotychczas do 30.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com-Michelle Tribe

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pogoda największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa żywnościowego

Gwałtowne zjawiska pogodowe to główne zagrożenie dla łańcucha dostaw żywności w Europie, wynika z raportu o bezpieczeństwie żywnościowym UE przedstawionym przez Komisję Europejską. Raport, drugi...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics