Dlaczego nie będzie wsparcia dla produkcji malin?

Od 2017 roku będą zmiany w systemie tzw. płatności związanych z produkcją. W myśl przyjętego kilka dni temu przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, znikną m.in. dopłaty do uprawy malin.

 

\"rolnictwo,

 

Posłowie swoją decyzję o likwidacji dopłat argumentują tym, że nastąpiła spora poprawa opłacalności produkcji malin w Polsce. Poza tym umocniła się pozycja polskich producentów na rynku międzynarodowym.

– Z analiz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że (…) w sektorze malin nastąpiła wyraźna poprawa opłacalności. Ponadto dane GUS wskazują, że powierzchnia i produkcja malin od 2012 r. ustabilizowała się na bardzo wysokim poziomie, co zapewniło Polsce pozycję światowego lidera w eksporcie malin mrożonych – wyjaśnia resort rolnictwa.

Ponadto eksperci IERiGŻ wyliczyli, że dopłaty te stanowią zaledwie 2 proc. wartości produkcji malin.

Dlatego ministerstwo ocenia, że „rezygnacja ze wspierania upraw malin jest konieczna dla zapewnienia zgodności stosowanych instrumentów wsparcia związanego z produkcją z przepisami unijnymi”. Dopłaty związane z produkcją można bowiem stosować jedynie w tych sektorach produkcji rolnej, które znajdują się w trudnej sytuacji. A Komisja Europejska już dopatrzyła się nieprawidłowości w dopłatach do owoców miękkich stosowanych w Polsce. Dlatego, jak tłumaczy ministerstwo, „ograniczenie zakresu wsparcia w tym sektorze jest zatem nie tylko reakcją na nowe uwarunkowania rynkowe, lecz również stanowi odpowiedź na uwagi Komisji Europejskiej, zmniejszając ryzyko konieczności zwrotu przyznanej pomocy”.

Płatności związane z produkcją realizowane są w Polsce od 2015 r. Obecnie przysługują one do bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu oraz konopi włóknistych.

W nowym roku zniesione będą dopłaty do uprawy malin, mniej o jedną trzecią pieniędzy dostaną producenci pomidorów, a wsparcie będzie przysługiwało maksymalnie do 20 sztuk bydła, a nie jak dotychczas do 30.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com-Michelle Tribe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here