Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła po raz kolejny oszacowanie zbiorów pszenicy miękkiej i jej eksportu w tym sezonie. Wpływ na te szacunki miała przede wszystkim pogoda. Podwyższono natomiast oszacowanie produkcji kukurydzy.

 

\"rolnictwo,

 

– Październikowy szacunek unijnych zbiorów zbóż ogółem wyniósł 295,5 mln ton, tj. o 4,4 proc. mniej niż przed rokiem. Oszacowanie unijnej produkcji pszenicy zwyczajnej zostało skorygowane w dół o 600 tys. ton do 135,8 mln ton. Oznacza to wynik o 10 proc. niższy od zeszłorocznego. Na korektę złożyły się gorsze od wcześniej spodziewanych zbiory pszenicy w następujących krajach: Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Polsce, Danii, które nie zrównoważyły poprawy szacunków dla Węgier, Niemiec, Hiszpanii oraz Łotwy – czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

W niektórych krajach odnotowano zarówno słabsze plony, jak i pogorszenie jakości ziarna. Dotyczy to w szczególności Francji, ale i np. krajów bałtyckich. Z kolei np. takie kraje jak Niemcy, Polska i Wielka Brytania mogą skorzystać na powstałej konfiguracji. W ujęciu całościowym eksport pszenicy miękkiej z UE będzie jednak sporo niższy niż sezon wcześniej. SG prognozuje go na 23,4 mln ton, tj. o 360 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie i o ponad jedną czwartą mniej niż sezon wcześniej. Eksport z Francji jest oceniany na zaledwie 4,9 mln ton wobec 12,6 mln ton w poprzednim sezonie. 

– Problemy z jakością ziarna występują też w krajach bałtyckich. Oznacza to większy odsetek pszenicy jakości paszowej. Francuscy analitycy oceniają, że od początku sezonu trzy kraje zaliczane do tej grupy wyeksportowały łącznie około 2 mln ton pszenicy paszowej na rynek UE – informują analitycy FAMMU/FAPA.

Strategie Grains dokonał ujemnej korekty unijnej produkcji jęczmienia – o 200 tys. ton do 59,7 mln ton. Natomiast w przypadku kukurydzy, której żniwa jeszcze się nie zakończyły, prognoza tegorocznych zbiorów została podwyższona o 500 tys. ton do 59,8 mln ton.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here