Strategie Grains tnie szacunki zbiorów pszenicy

We wrześniu ukazał się raport Strategie Grains, szacuje on unijną produkcję pszenicy miękkiej w bieżącym sezonie o 1,4 mln ton mniej do 136,5 mln ton.

 

\"rolnictwo,

 

Jak informują analitycy FAMMU/FAPA "oznacza to zbiory o 10% poniżej zeszłorocznego wyniku. Głównym powodem korekty były skutki niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a w szczególności we Francji. Poza tym do grona krajów dotkniętych skutkami złych warunków pogodowych należy zaliczyć: Niemcy, Belgię i Luksemburg".

Gorsze rezultaty tegorocznych zbiorów u tych producentów zostały częściowo zrekompensowane podwyższeniem szacunków dla Republiki Czech, Słowacji, Szwecji i Hiszpanii. 

Raport Strategie Grains podkreśla, że również jakość ziarna nie jest najlepsza. Dotyczy to zwłaszcza Francji, krajów bałtyckich oraz Polski. SG skorygował w dół odsetek pszenicy konsumpcyjnej z wcześniejszych 66 proc. do 59 proc. Dla porównania w zeszłym sezonie udział ten wynosił 71 proc. 

Biorąc pod uwagę gorsze wyniki zbiorów pszenicy zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym S G obniżył prognozę unijnego eksportu tego gatunku w bieżącym sezonie o 1 mln ton do 23,7 mln ton. Jest to jednocześnie o 8 mln ton poniżej wywozu odnotowanego w ubiegłym sezonie.

Zdaniem analityków FAMMU/FAPA produkcja jęczmienia zmaleje z 60,6 mln ton do 60 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów o 2 proc. mniejszy niż w 2015 roku.

Podkreślane jest, że udział jęczmienia browarnianego w tegorocznych zbiorach jęczmienia jarego będzie mniejsza niż w poprzednim sezonie. Dotyczy to zwłaszcza Francji, Dani i Niemiec.

Negatywnie na korektę prognoz unijnej produkcji kukurydzy wpłynęły również susza oraz upały.

SG obniżył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (o 4 proc. więcej niż przed rokiem). Łączna negatywna korekta w wysokości 2,6 mln ton (dotycząca Niemiec, Francji, Rumunii i Bułgarii) została tylko częściowo zrekompensowana – o 1,4 mln ton – przez spodziewane lepsze zbiory na Węgrzech, w Republice Cech, na Słowacji, w Chorwacji, Włoszech i Portugalii.   

 

Źródło:  FAMMU/FAPA, fot.:pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć × dwa =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE