Do 2030 r. światowy handel wieprzowiną wzrośnie

Światowy import wieprzowiny do 2030 roku będzie rósł – przewidują unijni eksperci w ostatnim raporcie EU Agricultural Outlook for the EU Agricultural Markets and Income.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, KZPPTCh, ceny skupu żywca wieprzowego, import wieprzowiny, eksport wieprzowiny

Jednak w ocenie analityków wzrost ten będzie wolniejszy niż w ubiegłej dekadzie i wyniesie 560 tys. ton, a cały import 8,4 mln ton.

Główny wzrost importu nastąpi w krajach azjatyckich i Afryki Subsaharyjskiej. Sytuacja na rynku chińskim, po zmianach restrukturyzacyjnych produkcji, jest trudna do przewidzenia i może mieć duży wpływ na światowy rynek wieprzowiny – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Rosja, dążąc do samowystarczalności, będzie ograniczała import wieprzowiny z krajów unijnych. Natomiast w ciągu najbliższych 10 lat Stany Zjednoczone zwiększą eksport tego mięsa. Czynnikiem stymulującym ten proces będzie niski kurs dolara w stosunku do innych walut.

Wzrośnie eksport z UE

Zdaniem analityków eksport wieprzowiny z krajów UE w 2030 roku wyniesie 2,8 mln ton. Będzie to stanowiło ok. 34 proc. światowego handlu wieprzowiną. Prognozy te odzwierciedlają rosnącą tendencję uzależniania się unijnego rynku wieprzowiny od eksportu, który zwiększy się z 9 proc. do 12 proc. produkcji w 2030 roku.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here