Dobra mąka na wagę złota

Ceny mąki i wytwarzanych z niej produktów rosną. Czy odbije się to na naszych portfelach?

W nowy rok młynarze wchodzą ze starymi problemami. Pszenicy brakuje w całym kraju.

Za tonę dobrego jakościowo ziarna sprzedający żądają już grubo ponad 900 złotych, a bywa że i tysiąc, do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt transportu. Kto ma ziarno pozbywa się go niechętnie, licząc na wyższą cenę. Szanse na zakup zboża mają tylko te firmy, które płacą i dobrze, i szybko.

Najtrudniej zdobyć zboże o odpowiedniej liczbie opadania i wysokim glutenie. A to właśnie te parametry decydują o przydatności wypiekowej ziarna. Bywały lata, że gluten wynosił 30, teraz ledwo mieści się w granicach normy, czyli powyżej 26. Ale jeszcze gorzej jest z liczbą opadania. Na jakość wyprodukowanej z takiego ziarna mąki narzekają piekarze, prawdopodobnie zmianę odczują też klienci. Ale w tym sezonie innego wyjścia nie ma.

Pszenicy nie ma skąd sprowadzić, Węgrzy mają jeszcze gorszą, na Słowacji zapasy są na wykończeniu. Import z Ameryki jest za drogi, w Argentynie susza. Zapowiada się więc trudny przednówek. A zapasów młynom wystarczy zaledwie na miesiąc. Takich cen mąki młynarze nie pamiętają. Przed rokiem kilogram chlebowej kosztował około 70 groszy, teraz prawie dwa razy więcej. I ceny wciąż idą w górę. Od 1 stycznia o kolejne kilka groszy” – podała Redakcja Rolna TVP. 

MĄKA PSZENNA  

zł/kg

hurtowe ceny zbytu
        
typ 750    1,20 – 1,37
typ 500    1,30 – 1,43

W produkcji pieczywa koszty zakupu mąki nie są wysokie, więc chleb czy bułki nie drożeją w takim stopniu jak produkt, z którego są wypiekane.

Redakcja AgroNews, fot. morguefile.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here